Nokia Android’li Telefonları İle Dönüyor!

Nokia Android’li Telefonları İle Dönüyor!

Finlandiyalı teknoloji şirketi Nokia’nın Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarını 2016 yılında pazara sunacağı resmi olarak açıklandı.

Nokia’nın akıllı telefon pazarına geri dönmeyi planladığı konusunda son dönemde çok sayıda söylenti ortaya çıkmıştı. Tüm dünyada teknoloji basınına konu olan gelişmeler hakkında Nokia’dan resmi bir açıklama gelmemişti. Şirketin Çin bölümünün başındaki isim Mike Wang, tüm söylentilerin doğru olduğunu, 2016 yılında Nokia’nın Android’li akıllı telefonlar üreteceğini ifade etti.

2014 yılında telekominikasyondan akıllı telefona kadar geniş bir alanda faaliyetlerini sürdüren Nokia, Windows Phone’lu cihazlarının sürekli zarar etmesi üzerine bünyesindeki ‘cihaz ve hizmetler bölümü’nü Microsoft’a satmıştı. 7 milyar dolar tutarındaki satın alıma dair anlaşmada Nokia’nın 2016 yılı üçüncü çeyreğine kadar kendi bünyesinde herhangi bir akıllı telefon üretmesini engelleyen bir madde de bulunuyordu. Nokia, akıllı telefon üretiminin önüne set çeken Microsoft anlaşmasını uygularken bir yandan da herhangi bir engellemenin söz konusu olmadığı tablet üretime göz kırpmış, Nokia Z Tablet adında bir modeli satışa sunmuştu.

Android işletim sistemine sahip tabletin satış başarısı ile yüzü gülen şirketin 2016 yılında Foxconn gibi üretici firmalar üzerinden Android’li akıllı telefonlar hazırlaması ve yılın sonuna doğru da pazara sunması yönündeki beklenti gelen son açıklama ile kesinleşmiş oldu.

YORUM

Yorumlar 0