Nokia Alcatel Lucent’i Satın Aldı!

Nokia Alcatel Lucent’i Satın Aldı!

Nokia, Alcatel Lucent’i 16 milyar 600 milyon dolar bedelle satın aldığını resmi olarak duyurdu. Bu sürpriz gelişme, kısa süre önce gerçekleştirilmeye başlanan üst düzey temasların hızlı bir sonucu olarak teknoloji dünyasının karşısına çıkarken satın alıma ilişkin ilk açıklamalar, yorumlar ve daha fazlası burada.

Nokia, Fransız telekominikasyon şirketi Alcatel-Lucent’in satın alımına ilişkin resmi duyuruyu gerçekleştirdi. Daha önce Windows Phone birimini 7 milyar dolar karşılığında ABD’li Microsoft’a satan Nokia’da bu yeni satın alım, oldukça iddialı bir meblağın gözden çıkarılmasına sahne oldu.

Hedef Huawei ve Ericsson gibi olmak

Finlandiyalı şirketin kurumsal alanlara yönelik yeni adımlarının habercisi olan bu gelişme beraberinde Nokia, Huawei ve Ericsson gibi dev telekominikasyon çözümleri şirketleri ile boy ölçüşebilecek düzeyde yer almayı amaçlıyor. Kurumsal alanda 5G dahil olmak üzere geleceğin teknolojilerinde Nokia adını, Alcatel-Lucent altyapısı sayesinde daha sık duyacağız.

Android’li Nokia’lar mı?

Satın alıma ilişkin bir diğer detay da son kullanıcı odaklı. Alcatel-Lucent’in Çinli bir telefon üreticisi ile olan ortak iştiraki sonucunda akıllı cihazlar üretiliyordu. Akıllı telefon, akıllı saat gibi cihazlarında Android sistemleri kullanılmaktaydı. Nokia, bu satın alımı ile dolaylı olarak Android işletim sistemi cihazların üretim ve pazarlanma süreçlerini de bünyesine dahil etmiş oldu.

Bu noktada önemli bir detay ise dikkat çekiyor; Nokia, Microsoft ile yaptığı anlaşma gereğince 2016 yılına kadar akıllı telefon üretmeyecek, bu durumda tablet ya da akıllı saat üretimi üzerinden mi gidileceği yoksa alternatif bir yol mu izleneceği ise henüz netlik kazanmış değil.

Satın alma sonrasındaki sürecin 2016 yılında tamamlanması beklenirken yönetim merkezinin ise Fransa’dan Finlandiya’ya taşınıp taşınmayacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunamıyor.

YORUM

Yorumlar 0