LG IPS Monitor 29EB73 Testte!

LG IPS Monitor 29EB73 Testte!

LG’nin yeni ve iddialı iş/oyun monitörlerinden IPS Monitor 29EB73 test merkezimizdeydi. Peki ülkemizde kısa zaman içinde satışına başlanacak bu monitörün artıları ve eksileri neler?

Ne kadar köklü bir marka olsa da şunu kabul etmek gerekiyor ki LG markasını son yıllarda daha sık duymaya başladık. Şirketin özellikle mobil cihaz pazarındaki gelişimi dikkate değer, LG G2 ile başlayan ve G3 ile devam eden akıllı telefon atılımı çarpıcı. Ve geleneksel ürünlerinden biri olan monitörlerin de özellikle son birkaç senedir bu noktada daha iddialı gelişmelerle karşımıza çıkabildiğini görüyoruz.

Bu bir ivmenin etkisi mi yoksa LG’nin genel anlamdaki teknoloji yatırımlarının sonucu mu bilinmez ama Mac kullanıcıları için çok iyi ürünler sundukları bir gerçek. İşte bunlardan biri de LG IPS Monitor 29EB73 adıyla sahne almıştı. İlk olarak CES 2015’te ABD’de görücüye çıkan monitör, özellikle tasarım profesyonelleri ve oyuncular için hatrı sayılır seçenekler arasında yer alıyor.

Tasarım detayları

LG IPS Monitor 29EB73 zarif tasarımı ile dikkat çekiyor. Üründe parlak ve hoş bir ilk intiba sağlayan ekranın çerçevesi de gayet güzel görünüyor. Kesinlikle kalın değil ve gayet kullanışlı bir görünüme sahip. Farklı açılarda kullanıma olanak tanıması da artı puan alan detay noktalardan biri. Monitör ayakları oldukça fonksiyonel ve kullanımı kolay hale getirmek için özenle tasarlanmış.

29 inçlik bu monitör bir hayli şık bir tasarıma sahip. Monitör ayakları gayet güzel görünüyor. Modelin tasarımına yönelik olarak söylenebilecek neredeyse hiç negatif detay yok. Belki kaplama malzemesi biraz daha yüksek kalitede olabilirdi, ancak hali hazırdaki kullanımın da son derece kalitesi yüksek formda olduğunu belirtelim.

Teknoloji

LG IPS Monitor 29EB73’de 1560 x 1080 piksellik görüntü sunumunun yanı sıra multitasking desteği de öne çıkıyor. 178 derecelik görüş açısı, 5 ms tepki süresi, 300cd/m2 parlaklık, 21:9 en/boy oranı da diğer özellikleri. Temelde 16:9 en/boy oranı sunmamasının ardında yatan etmen daha geniş kullanım alanı vaat etmesi. Özellikle fotoğraf ve videografi uzmanları bu özelliği çok sevecekler.

Üründe 178 derecelik görüş açısı da muazzam bir kullanım fonksiyonalitesi anlamına geliyor. İster dikey, ister yatay konumlarda görüntü sunumu sağlayan modelin multimedyadan işe yönelik kullanıma kadar çok yönlülüğü de bu sayede gözler önüne seriliyor.

LG IPS Monitor 29EB73

1560 x 1080 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip olan LG IPS Monitor 29EB73, size çok detaylı ve iyi bir görüntü çözümü sağlıyor. Üründe 4K gibi bir desteğin olmaması ise 4K üzerinden çalışacak ya da örneğin film izleyecek kimselerden çok Full HD ekseninde kullanım gerçekleştirecek kimseler için ilgili modeli verimli tutuyor. Görüntüde detayların çok iyi olduğunu vurgulamakta fayda var. Canlı renkler, gayet iyi siyah-beyaz renkler ve yeşiller bu monitörün öne çıkan özellikleri arasında konumlanıyor.

Modelde 5ms tepki süresi mevcut. Yani bu alanda standartların çok ötesine geçilmemiş, daha iyi bir tepki süresi ile belki performans bir nebze daha yükselebilirdi, ancak modelin kötü olmasından ziyade ‘nasıl daha iyi olurdu’ konusuna yönelik bir detay vurgusu bu.

Artılar

Şık tasarım, performans, ekran genişliği, ekran parlaklığı, renkler.

Eksiler

Tepki süresi.

YORUM

Yorumlar 0