Apple Watch İsviçre’de Engellendi!

Apple Watch İsviçre’de Engellendi!

Apple Watch’ın Nisan ayındaki ön siparişlerinin hemen öncesinde İsviçre’den ilginç bir gelişme teknoloji dünyasını çalkaladı. Patent nedeniyle yaşanan bir dizi gelişme sonrasında Apple, akılllı saatini İsviçre’de gecikmeli olarak satışa çıkaracak.

Apple Watch, Apple şirketinin tarihindeki ilk giyilebilir teknoloji ürünü. Aynı zamanda ilk akıllı saati. Global anlamda çok büyük ilgi uyandırmayan akıllı saat pazarına yönelik olarak atılan adım, 2014 yılındaki iPhone 6 lansmanlarının sonundaki sunumla ortaya çıkmış, ardından da kapsamlı tanıtım faaliyetleri ile algıya derinlemesine bir şekilde nüfus edilmişti.

Şirketin akıllı saat serisinde 300 dolarlardan 12 bin dolar fiyat etiketine kadar geniş bir yelpaze dikkat çekiyor. Tanıtımının ardından geçen uzun sürenin ardından ürünün Nisan ayı içeriisnde satışlarına başlanacak, İsviçre ise ilginç bir gelişme ile gündeme geldi.

5 Aralık 2015!

Apple Watch’ın üzerinde kullanılan mücevherlerin haklarını 5 Aralık 2015 tarihine kadar elinde bulunduran Leonard Timepieces kaynaklı gecikmenin öncesinde Apple şirket yetkililerinin görüşmeler yürüttüğü ve gecikmeyi minimize etmenin hedeflendiği belirtiliyor. Amaç ise 5 Aralık 2015’ten önce Apple Watch’ın İsviçre’de satışa çıkması.

Daha önce de yaşanmıştı

Gelişmeler merakla beklenirken, ilgili konu Apple adına bir ilk değil. Daha önce 2010 yılında da iOS işletim sistemi temelinde bir sorun ortaya çıkmış, bunun için Cisco ile uzun soluklu görüşmelerin sonunda anlaşmaya varılmıştı.

Apple Watch, patent sorunlarıyla daha uzun süre uğraşacak gibi görünüyor. Dünya genelinde Apple ürünlerine benzerlikleri bulunduğunu, patent haklarını ihlal ettiğini dile getiren çok sayıda şirket var. Hukuki mecralara taşınan bu dosyaların çok azında Apple şirketi mağlubiyet yüzü görüyor. Buna karşın İsviçre’deki gibi durumlar da yaşanmıyor değil. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 0