Moon Phases İle Ay’ın Evrelerini Görebilmek Mümkün

Moon Phases İle Ay’ın Evrelerini Görebilmek Mümkün

İlk bakışta bir turntable gibi görünen Moon Phases, maalesef pikaplarınızı çalamıyor, ancak Ay evreleri konusunda oldukça yetenekli olduğu bir gerçek.

Tasarım öğrencileri Yingjie Bei ve Yifan Hu, Arduino destekli bir Ay evrelerini belirlenen tarihte gösterme aygıtı geliştirdiler. Bu bilimsel çalışma, bir araştırma projesi olarak astronomi çevrelerince ilgi ile karşılandı. Moon Phases adlı aygıt sayesinde dilediğiniz tarihi girip Ay’ın o anda hangi evrede olacağını/olduğunu görebiliyorsunuz.

Turntable gibi görünen Moon Phases, temelde bir motor vasıtasıyla dönebilen el feneri ve onun aydınlattığı Ay’ı sembolize eden küreden ibaret. Ancak ilginç bir programlama dili ve Arduino adını alan açık kaynak kodlu bir platform üzerinden çalışıyor. Cihazın üzerindeki üç butona basarak gün, ay ve yıl giriliyor; bunun sonrasında el feneri hareket etmeye ve kürenin belli bir kısmını aydınlatmaya başlıyor. Oluşan yansıma, astronomi dünyası için ilgi uyandırır türde. Ay fazlası doğru şekilde görülüyor ve bunu iki genç tasarım öğrencisinin başarması da övgüyü hak ediyor.

YORUM

Yorumlar 0