İnternete Maymun Darbesi!

İnternete Maymun Darbesi!

Hindistan’da internet ağlarına maymun toplulukları tarafından milyonlarca dolarlık zararlar açılıyor. Fiber optik kabloları kemiren ve eğlence için ısıran bu sevimli hayvanlar yüzünden birçok bölgede internet bağlantıları kesiliyor. İşte bu ilginç konuya dair detaylar.

Maymunları YouTube videoları ve National Geographic belgesellerinde görmek keyifli. Topluluk halinde gezinen, yoğun şekilde sevişen, yaramazlıkları ve oburlukları ile ünlü bu tüylü canlıların bilinmeyen bir marifeti daha var: İnternet kablolarını ısırmak.

Haber ajansı Reuters’ta çıkan habere göre Hindistan’ın Ganj Nehri yakınlarında internet kablolarının olduğu direklere tırmanan maymunlar, bölgedeki internet bağlantısını felç etti. Fiber optik kablolara büyük zararlar açan maymunlar nedeniyle internet bağlantıları uzun süre kesilirken, bölgede konunun sorumlusu maymunlara gösterilen tepki ise oldukça sınırlıydı. Çünkü, maymunlar Hindistan’da kutsal kabul ediliyorlar. Peki internet kesintisi konusunda çözüm ne?

Çözüm ne?

Çözüm için arayışlar devam ediyor. Bunu baştan belirtmekte fayda var; çünkü ilk olarak internetin yer altına taşınması fikri söz konusu bölge için büyük bir risk, Ganj insan yoğunluğu açısından çok kalabalık bir bölge ve internet bağlantılarının kopması halinde yer altındaki sorunların giderilmesi oldukça uzun sürecek. İkinci olaraksa maymunların bölgeden uzaklaştırılması gibi bir düşünce akıllara gelebilir. Bu da mümkün değil, maymunlar Hindistan’da çok önemli bir prestije sahipler, insanlarla aynı çevrelerde serbestçe yaşıyorlar ve saygı gördüklerini de ekleyelim.

Sincaplar da internete düşman!

İnternet ağlarına maymunların açtığı zararın benzerine ABD’de sincaplar neden olmuştu. 2011 yılında sincapların kemirdiği internet kabloları nedeniyle ciddi hasarlar açılmıştı. Hayvanların internet dağııtmı konusundaki olumsuz etkilerinin daha uzun süre devam edeceği öngörülüyor. Özellikle gelişen bir ülke olan ve ticari hacmi her yıl artan Hindistan’da hayati önem kazanan internetin nasıl optimum seviyede dağıtılabileceği husunda tartışmalar sürüyor.

YORUM

Yorumlar 0