iOS 8 Kullanım Oranı Arttı

iOS 8 Kullanım Oranı Arttı

Apple’ın iPad, iPhone ve iPod touch cihazlarında kullanılan işletim sistemi iOS 8, açıklanan son rakamlara göre kullanım oranınında rekora koşuyor.

Apple’ın mobil işletim sistemi serisinin en son üyesi iOS 8, geçtiğimiz yıl iPhone 6’nın lansmanından birkaç gün sonra son kullanıcı sürümü ile birlikte genel kullanıma açılmıştı. Yazılımın iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarındaki kullanım oranındaki artış eğiliminin sürdüğü açıklandı.

Buna göre iOS 8 kullanım oranı yüzde 78 oranına kadar çıkmış durumda. Aynı oran, bir önceki ay için yüzde 75’lik benimsenme oranı şeklinde açıklanmıştı. Böylelikle işletim sisteminin bir ay içinde yüzde 3 daha fazla kullanılmaya başlandığı ortaya çıkmış oldu.

Apple’ın iOS 8 için yayınladığı güncelleştirmeler bu yükselişte etkili oldu. Özellikle eski nesil iPad ve iPhone modellerinde yavaşlama gibi etkileri olduğu görülen işletim sistemi, güncellemeler neticesinde daha stabil ve kullanışlı bir hale kavuştu.

iPhone 5S ve iPhone 6

Stabilite üzerinden geliştirilen yazılımın performans açısından da daha iyi hale geldiği görüldü. Söz konusu geliştirmelerle birlikte daha iyi duruma gelen yazılımın başarısının yaz döneminde de devam etmesi bekleniyor. Apple’ın en yeni işletim sisteminde yüzde 78 oran oranın Android cephesine bakıldığında ise sonuçlar oldukça ilginç. Google’ın en yeni mobil işletim sistemi sürümünde söz konusu kullanım oranı yalnızca yüzde 3,3 seviyesinde.

Durumun nedeni ise Android 5.x Lollipop sürümünün çok az sayıda cihazda kullanılabilir durumda olması. Bu arada Android’in en çok kullanılan işletim sistemi sürümü 4.4 KitKat.

YORUM

Yorumlar 0