E-Ticarette Mobil Cihazların Rolü Artıyor

E-Ticarette Mobil Cihazların Rolü Artıyor

Küresel e-ticaretin üçte birinin mobil cihazlar üzerinden yapıldığını gösteren “2015 Birinci Çeyrek: Mobil Ticaretin Durumu” başlıklı rapor yayınlandı.

Akıllı telefonların tablet PC’lerin yerini alarak en çok tercih edilen mobil cihaz haline geldiğini gösteren Criteo raporu, reklam verenlerin bundan sonraki başarılarının ilgi çekici mobil siteler oluşturma konusundaki yeteneklerine bağlı olacağını da gözler önüne seriyor.

Criteo’nun 160 milyar dolardan fazla küresel satışı temel alarak analiz ettiği kişisel verilere dayanan rapordaki ana konular şu şekilde sıralanıyor:

  • Türkiye’de masaüstü önde: Rapora göre Türkiye’de e-ticaret işlemlerinde mobil cihazların payı yüzde 15,62 iken masaüstü cihazların payı yüzde 84,38 civarında seyrediyor.
  • Akıllı telefonlar yükselişte: ABD ve diğer büyük ülkelerdeki mobil işlemlerin çoğunluğu artık akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. Yalnızca Almanya ve İngiltere istisnai bir durum sergiliyor. Alışverişte artan konfor seviyesi ve ekran boyutlarının giderek büyümesi bu artışı destekleyen unsurlar arasında gösteriliyor.
  • 2015 sonunda e-ticaretin yüzde 40’ı mobil üzerinden yapılacak: Japonya ve Güney Kore’de tüm e-ticaret işlemlerinin çoğunluğu artık mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. 2015’in sonunda e-ticaret işlemlerinin mobildeki payının ABD’de yüzde 33’e, küreselde ise yüzde 40’a ulaşması bekleniyor.
  • Akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilen satın alma işlemi sayısı daha az: Tüketiciler artık ürünleri hem masaüstünde, hem de akıllı telefonda aynı oranda görüntülüyorlar; ancak akıllı telefonlarda sepete ekleme ve satın alma oranları daha düşük oranlarda seyrediyor.
  • Küresel ticaret, mobile kaymaya devam edecek: Ağustos ayında yüzde 31,3 olacağı öngörülen küresel mobil ticaretin yıl sonunda yüzde 40’a ulaşması bekleniyor.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Criteo Ürün Müdürü Jonathan Wolf, “Mobil ticaret hızla büyümeye devam ediyor. Yalnızca son üç ayda ABD’deki mobil işlemlerde yüzde 10’luk bir artış oldu ve bu işlemlerin çoğunluğu akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirildi.

Ekran boyutlarının büyümesi ve daha iyi mobil sitelerin oluşturulması da bu trendi yükseltecek. Geçtiğimiz çeyrekte mobil işlemlerde görülen büyük artış, tüketicilerin her türlü alışverişi mobil cihazlardan rahatlıkla yapabildiklerini gösteriyor. Bu büyüme sınır tanımıyor; Japonya ve Güney Kore gibi gelişmiş pazarlarda tüm e-ticaret işlemlerinin yarısından daha fazlası artık mobil cihazlar üzerinden yapılıyor” dedi.

YORUM

Yorumlar 0