Apple MacBook Hakkında Her Şey

İnce, hafif ve performanslı ama...

Apple MacBook Hakkında Her Şey

Tamamen yeni, olağanüstü ince dizüstü bilgisayar Apple MacBook, 9 Nisan 2015'te ABD'de Yerba Buena Center’da düzenlenen Spring Forward adındaki etkinlikte tanıtıldı.

Apple, şimdiye kadarki en ince ve en hafif Mac olan, her bakımdan yeniden keşfedilen ve dizüstü bilgisayar ürün grubunun yeni üyesi olan tamamen yeni MacBook’u tanıttı. Yeni MacBook’un her bileşeni, yalnızca 0,9 kg ağırlığında ve 13,1 mm inceliğinde bir Mac elde edecek şekilde titizlikle yeniden tasarlandı.

Yeni MacBook; bir Mac’in şimdiye kadar sahip olduğu en ince ekran olan12 inç muhteşem bir Retina ekrana, önemli ölçüde daha ince ve aşırı duyarlı olan, Apple tasarımı, tam boyutlu bir klavyeye, Mac’e yeni bir etkileşim boyutu getiren yepyeni bir Force Touch trackpad’e, veri aktarımı, video çıkışı ve tek bir konnektörde şarj için olağanüstü kompakt USB-C bağlantı noktasına ve tüm gün pil ömrü sunmak için alanın her milimetresini en üst seviyeye çıkaran yeni bir pil tasarımına sahip. Ayrıca, MacBook ilk kez üç muhteşem alüminyum kaplama seçeneğiyle sunuluyor: Altın, gümüş ve uzay grisi renkleri.

“Apple, yeni MacBook ile dizüstü bilgisayarı yeniden keşfetti. Yalnızca 0,9 kg hafifliği ve 13,1 mm inceliği ile şimdiye kadarki en ince ve en hafif Mac,” diyen Apple Worldwide Marketing Kıdemli Müdür Yardımcısı Philip Schiller, sözlerini şöyle sürdürdü: “MacBook’un her bileşeni yeni bir buluştur. Fan içermeyen tasarımından, ultra ince Retina ekranına, yüzde 34 daha ince olan tam boy klavyesine, yepyeni Force Touch trackpad’e, çok yönlü USB-C bağlantı noktasına ve çığır açan sıralı pil tasarımına kadar yeni MacBook geleceğin dizüstü bilgisayarıdır.”

Yalnızca 13,1 mm inceliğinde olan yeni MacBook tasarımı, 11 inç MacBook Air’den yüzde 24 daha ince. Entegre Wi-Fi antenlere ve üst kapağında parlak paslanmaz çelikten Apple logosuna sahip yeni hassas tamburlama işlemine tabi tutulmuş yeni unibody kasası ile, MacBook altın, gümüş ve uzay grisi renklerinden oluşan üç şık kaplama seçeneğiyle geliyor. Ayrıca tamamen metal kasaya sahip ilk MacBook olma özelliğine sahip oluyor.

Apple MacBook

Konforlu bir klavye, Mac deneyimi için temel önemdedir ve yeni MacBook yepyeni, tam boyutlu bir klavyeye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Tam boyutlu klavyenin olağanüstü ince MacBook’a uyması için bir dizüstü bilgisayar klavyesinin çalışma şekli tamamen yeniden tasarlandı. Yeni klavye yüzde 34 daha incedir ve klasik klavye makas mekanizmasına göre yüzde 40 daha ince olan Apple tasarımı kelebek mekanizmasını kullanan klavye, dört kat daha istikrarlıdır ve parmağınız tuşun neresine basarsa bassın olağanüstü bir hassasiyet sunar. Her tuşun altında bulunan yeni paslanmaz çelikten kubbe anahtarlar, yazarken kesinlik ve hassasiyeti hissettirir ve yeni klavyenin her tuşunda kendi LED’ine sahip arka aydınlatma bulunur ve bu her tuş başlığının arkasında hassas şekilde kalibre edilmiş, eşit bir aydınlatma sunar.

Tam boyutlu bir klavyeye mükemmel uyumu 12 inç bir ekran sağlar ve yeni MacBook’ta 16:10 en/boy oranına sahip muhteşem bir 12 inç Retina ekran bulunur. Yeni MacBook’un yalnızca 0,88 mm inceliğindeki Retina ekranı şimdiye kadar bir Mac’in sahip olduğu en ince ekrandır. Her pikselinde daha büyük diyafram bulunan yeni Retina ekran aynı zamanda olağanüstü verimlidir ve mevcut Mac dizüstü bilgisayarların Retina ekranlarına göre yüzde 30 daha az enerji harcarken, aynı parlaklık düzeyini sunar. 2304 x 1440 çözünürlüğü sayesinde, metinler, fotoğraflar ve filmler olağanüstü netlikte görünür.

MacBook’ta ayrıca, Mac’e yeni bir etkileşim boyutu getiren yepyeni Force Touch trackpad bulunuyor. Yeni trackpad’de, herhangi bir yere tıklamanıza olanak sağlayan yerleşik güç sensörleri, duyarlılık ve tek parça olma hissi veren dokunsal geribesleme bulunuyor. Hatta, her tıklamayı kaydetmek için gereken basınç miktarını değiştirerek trackpad’i özelleştirebilirsiniz. Force Touch trackpad ayrıca, Force Click olarak adlandırılan yeni bir harekete de imkan veriyor; bu, bir tıklamayı takip eden güçlü bir basma ile, bir sözcüğün anlamını almak, çabucak bir haritaya bakmak veya bir dosyanın öngörünümüne hızlıca göz atmak gibi işlerin yapılmasına olanak sağlıyor.

iPhone ve iPad’de kullanılan minyatürleştirme tekniklerini uygulayan MacBook şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en kompakt ana karta sahip; bu, 11 inç MacBook Air’in ana kartından yüzde 67 daha küçük. Hareket etmeyen parçaları veya ızgaraları ile, yeni MacBook, sessizlik ve etkin performans için ilk fan içermeyen Mac dizüstü bilgisayar olacak şekilde baştan sona tasarlandı. MacBook, yalnızca 5 watt’ta çalışan yeni beşinci nesil Intel Core M işlemciye ve Intel HD Graphics 5300’e sahip. Olağanüstü verimli işlemciler, MacBook’u dünyanın enerjiyi en verimli kullanan dizüstü bilgisayarı yapmak için OS X’teki optimizasyonlarla birlikte çalışıyor.

Yeni MacBook, pürüzsüz, kıvrımlı kasasına uyacak hassaslıkta kontürlere sahip ayrı bölümlerde katmanlandırılmış, çığır açan sıralı bir pil tasarımına sahiptir. Sonuç olarak, yeni MacBook klasik pillerle mümkün olandan yüzde 35 daha fazla pil kapasitesine sahiptir ve tam gün pil ömrü sunar. 9 saate kadar kablosuz olarak web’de gezinme ve 10 saate kadar iTunes’da film oynatma olanağı sağlar.

MacBook ince tasarım

Kablosuz dünyası için tasarlanmış olan MacBook, AirPlay’i kullanarak MacBook’unuzdan HDTV’nize içerik yayını, AirDrop’u kullanarak çabucak dosya aktarımı veya kablosuz kulaklık kullanmak için mükemmeldir. MacBook, hızlı kablosuz bağlantı için yerleşik 802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 4.0 dahil olmak üzere, en yeni kablosuz teknolojileriyle donatılmıştır.

Yeni MacBook’ta ayrıca, olağanüstü küçük, inanılmaz derecede çok yönlü ve kullanımı daha da kolay olan yeni nesil USB-C bağlantı noktası bulunur. Yeni bir sektör standardına sahip olan USB-C, daha yüksek watt’ta şarj etmeyi, USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) veri aktarımını ve DisplayPort 1.2’yi destekler; üstelik, tamamını klasik USB bağlantı noktasının üçte biri boyuttaki tek bir konnektörde yapar.

Her yeni Mac, OS X’in yeni ve modern bir görünüm, güçlü yeni uygulamalar ve Mac ve iOS aygıtlarınızda her zamankinden daha akıcı şekilde değişim yaparak çalışmanızı mümkün kılan muhteşem Devamlılık özellikleriyle yeniden tasarlanmış ve iyileştirilmiş yeni güçlü sürümü olan OS X Yosemite ile birlikte gelir.

iMovie, GarageBand, iPhoto, Pages, Numbers ve Keynote her yeni Mac’te ücretsiz olarak bulunur. iMovie kolaylıkla muhteşem filmler yapmanızı sağlar; GarageBand’i kullanarak yeni müzikler yapabilir veya piyano ya da gitar çalmayı öğrenebilirsiniz; iPhoto ile en mükemmel çekimlerinizi düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Pages, Numbers ve Keynote ise etkileyici belgeler. hesap tabloları ve sunumlar hazırlamanızı, düzenlemenizi ve paylaşmanızı kolaylaştırır.

iCloud için Pages, Numbers ve Keynote, iPhone veya iPad’de bir belge oluşturup, bunu Mac’inizde düzenlemenizi ve PC’de olsalar bile arkadaşlarınızla birlikte çalışmanızı sağlar. Yeni OS X için Fotoğraflar uygulaması, büyüyen fotoğraf ve video koleksiyonunuzun otomatik olarak düzenli kalmasını ve bunlar arasında kolaylıkla gezinmenizi sağlar ve bu özellik OS X Yosemite’nin bu bahardaki güncellemesinde yer alacaktır.

Fiyatlar ve bulunma durumu

Tamamen yeni MacBook, 10 Nisan Cuma gününden itibaren Apple Online Store’lar ve seçkin Apple Yetkili Bayileri aracılığıyla gönderilmeye başlanacak. 2.4 GHz’e kadar Turbo Boost hızlara sahip 1.1 GHz çift çekirdekli Intel Core M işlemciye, 8 GB bellek kapasitesine, 256 GB flash depolamaya ve Intel HD Graphics 5300’e sahip olan MacBook KDV dahil 4,299 TL’den başlayan fiyatlarla ve 2.6 GHz’e kadar Turbo Boost hızlara sahip 1.2 GHz çift çekirdekli Intel Core M işlemciye, 8 GB bellek kapasitesine, 512 GB flash depolamaya ve Intel HD Graphics 5300’e sahip olan MacBook KDV dahil 5,299 TL’den başlayan fiyatlarla satışta olacak.

Force Touch nedir?

Yeni MacBook, trackpad’i kullanmanın yepyeni yollarıyla beraber geliyor. Force Touch trackpad, yüzeyin neresine dokunursanız dokunun hassas ve dengeli bir tıklama sunuyor. Altındaki kuvvet sensörleri ne kadar kuvvetli tıkladığınızı algıladığı için, dizüstü bilgisayarınızla yepyeni biçimlerde etkileşime geçebiliyorsunuz. Şimdi kuvvetli tıklama hareketini kullanarak yeni özelliklerden de faydalanabiliyorsunuz.

Örneğin, trackpad’e tıklayıp basılı tutarak bir sözcüğün anlamına bakabiliyor veya bir dosyanın önizlemesini görüntüleyebiliyorsunuz. Trackpad, ayrıca, ekranda gördüklerinizin üzerine bir de dokunma hissini ekleyen, titreşimli, dokunsal bir tepki de veriyor. Tüm bu gelişmiş becerilerle birlikte, Mac kullanıcılarının sevdiği tüm Multi-Touch hareketleri de çalışmaya devam ediyor. Kısacası, şimdi Mac’inizle her zamankinden daha yakın bir temas kurabiliyorsunuz. Üstelik parmağınızı yerinden bile kaldırmadan.

YORUM

Yorumlar 0