iPhone Flickr’da Nikon’un Önüne Geçti

iPhone Flickr’da Nikon’un Önüne Geçti

Akıllı telefon ve tabletlerde sürekli gelişen kamera özellikleri fotoğraf makinesi üreticilerini zorlamaya devam ediyor. Bunun en açık örneğini de fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’ın paylaştığı raporda yer alıyor.

Site son iki yıl içerisinde yüklenen fotoğrafları marka bazlı olarak sıralamış. Ay bazlı olarak görebildiğimiz raporda Apple, 2013 yılının Eylül ayıyla birlikte iyi bir ivme yakalamış gözüküyor. Ayrıca Samsung’da geriden gelerek Sony’nin dördüncülüğünü elinden almış. Canon ise her zamanki gibi liderliğini devam ettiriyor.

Tabi veriler kullanılan marka ve model bazında daha detaylı bilgiler içersede tam anlamıyla doğru da diyemeyiz ancak artık akıllı telefonların günlük snapshot dediğimiz hatıra fotoğraflarının dışına çıkmaya başladığı da kesin.

Son dönemde çıkan Apple iPhone ve Galaxy S serisi telefonlar yüksek kalite verebilen kameralara sahipler ve bu yönleriyle artık kompakt makine pazarını neredeyse bitirdiler diyebiliriz.

Bu özelliklerinin dışında artık cep telefonlarının fotoğraf paylaşım sitelerini de domine ettiğini görebiliyoruz.

Aynasız tarafı kızışıyor

Yine Flickr’ın paylaşdığı bir diğer rapoda Kompakt Sistem Kamera yani aynasız tarafında Sony %40’lık payıyla en popüler marka olarak gözüküyor. Sony’yi %25’lik payıyla Olympus ve %20 paylarıyla Panasonic ve Fujifilm izliyor. Aynasız tarafında ciddi yatırım yapan Samsung ise çok nadir gözüküyor. Aynasız tarafında kullanılan en popüler kameralar ise Olympus E-M5, Sony A7 ve NEX 6 olarak gözüküyor.

Ayrıca site üzerinde en çok sahip olunan kameralar arasında yine İphone modelleri ilk dört sırayı domine ediyorlar. Apple ürünlerini 2014 yılında Canon 600D ve 5D Mark II modelleri takip ediyor.

Detaylara indiğinizdeyse D-SLR tarafında en çok sahip olunan markalar Canon ve Nikon olarak göze çarpıyor. Sony ise %5’lik payıyla iki markayı takip ediyor. Pentax ise yine çok fazla göze çarpmıyor. Burada paylaştığımız veriler Flickr’a yüklenen fotoğraflardan oluşsa da genel kullanıcı gönderileri baz alındığı için güvenilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

Yine anlık olarak Flickr’ın analizlerine ulaşmak için buradaki linki takip edebilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0