Bilgisayarı Paperspace İle Buluta Taşıyın

Bilgisayarı Paperspace İle Buluta Taşıyın

Paperspace adlı yeni bir girişim, bilgisayarınızdaki tüm verileri buluta taşıyor. Bunun için talep edilen bir ücret var ve söz konusu hizmetin bir hayli iddialı olduğu görülüyor.

Bulut depolama çağın en çok ilgi gören trendlerinden biri. Bilgisayar ekosisteminin içinde yer alan örneğin Apple cihaz kullanıcılarının iCloud sayesinde yakınen tanıklık ettiği teknoloji, Microsoft tarafında da çeşitli bulut servisleri tarafından destekleniyor; temelde sizden uzakta bir sunucuda depolanan verileriniz şeklinde özetlenebilir. İstenen her yerden bu verilere erişimin sağlanabilmesi de teknolojinin en sevilen özelliği. Paperspace adlı yeni bir girişim ise konuya çok daha bütünsel bir yaklaşım sergilemeyi başarıyor.

Mac’inizdeki ya da PC’nizdeki tüm bilgilerin bir sunucuda depolanamasına olanak tanıyan sistem, herhangi bir web tarayıcı üzerinden de buluttaki bilgisayara girilebilmesi ve dilenen işlemlerin yapılmasının önünü açıyor. Üstelik sanal bir ‘SSD’ ya da ‘HDD’ gibi çalışan Paperspace, verilerin düzgün bir şekilde çalışması konusunda da iddialı. Örneğin bilgisayarınızdaki yüksek çözünürlüklü videoları buluta taşıdıktan sonra izlemek istediğinizde bile takılmalar yaşanmadığı iddia ediliyor. Sisteme erişim için aylık 10 dolara üyelik alınması gerekiyor.

Peki bu yeni girişim ne kadar güvenli? Elbette bu sorunun yanıtı henüz bilinmiyor. Sonuçta bulutta saklanan büyük miktarda veri var ve bu verilerin güvenliği hakkında önemli bilinmezler söz konusu. Sunucular çökebilir örneğin ya da hacker’lar tarafından saldırıya uğranılıp uğranılmayacağı hakkında da bür güvence şu an için söz konusu değil.

YORUM

Yorumlar 0