Apple Store Çöktü

Apple Store Çöktü

Apple’ın online alışveriş mağazası Apple Store, Türkiye saati ile 14:30 itibarıyla çöktü. Tüm dünyada girilemeyen e-ticaret yapısının neden hizmet veremediği de açıklandı.

Apple Store’daki çökmenin nedeni aslında şirketin siteyi bir süre askıya alması. Bunun nedeni Apple’ın bu akşam “Spring Forward” yani saatleri ileri alma konseptiyle düzenlenecek olan etkinliği. Buna karşın daha çok yeni iPhone modelleri ya da iPad’ler tanıtıldıktan sonra ya da satışa çıktığı ilk anlarda hizmet kesintisine uğrayan Apple.com üzerinden erişilen Apple Store’un bu kez yeni bir ürün ya da hizmet tanıtımı nedeniyle hizmet kesintisine uğradığı belirtiliyor.

Sitenin yeni bir arayüz değişimi ya da ana ekranında bazı değişiklikler yapılması nedeni ile çökmüş olduğu tahmin ediliyor. Elbette tüm bunlar resmi olmayan, sadece üzerinde düşünülen tahminler. Henüz somut bir gösterge ya da açıklama yapılmış değil. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Apple Store nedir?

App Store, Apple tarafından işletilen online mağazadır. İlk defa iPhone 3G’de devreye giren App Store, iTunes Store üzerinden çalışmaktadır. iPhone, iPod Touch ve iPad kullanıcıları bu mağazadan ücretsiz veya ücretli uygulamalar indirebilmektedir. App Store üzerinden yapılan alışverişlerde gelirin %30’u Apple’a aktarılmakta, geri kalan %70’lik dilim ise uygulamanın üreticisine gitmektedir.

Bazı uygulamaların ücretsiz deneme sürümü ve paralı sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz deneme sürümleri genellikle reklam içermektedir. Bazı ücretli uygulamalarda ise uygulama içi satınalma özelliği bulunmaktadır.

YORUM

Yorumlar 0