NASA’dan Mars İle İlgili Bulgu

NASA’dan Mars İle İlgili Bulgu

NASA, Mars gezegeninin tamamen sularla kaplı olduğu bulgusuna ulaştı. Sonuçlar bilim dünyasında büyük sükse yarattı. İşte şaşırtıcı detaylar:

Uzaylılar var mı, Uzay’da hayat var mı türünde sorular uzun yıllardır gündemde. İnsanları gökyüzüne baktıklarında heyecanlandıran bu iddiaların net yanıtları henüz verilmiş değil. Ancak uzaya ilişkin her geçen gün yeni bir bilgiye ulaşılıyor. İşte bunlardan sonuncusu Mars gezegeni ile ilgili.

Kızıl renkteki gezegene ilişkin elde edilen yeni bulgular suyun yalnızca Dünya’ya ait olmadığına işaret ediyor. NASA tarafından elde edilen bilgiye göre kızıl gezegen Mars, derinliği 137 metreye ulaşan uçsuz bucaksız sularla kaplıydı. Günümüzde bu gezegendeki toplam kütlenin sadece yüzde 13’ünün su içerdiği ifade ediliyor. Yani gezegendeki suların yüzde 87’si kayboldu.

Araştırmacıların belirttiğine göre gezegende bulunan bu büyük su kitlesi zamanla uzayın derinliklerinde kayboldu. Kızıl gezegende eskiden böylesine büyük bir su kütlesinin olması, yaşamın var olduğu ihtimalini kuvvetlendiriyor. Konuyla ilgili bir de video yayınlandı. Haberin devamında bu videoyu izleyebilirsiniz.

Mars nedir?

Mars veya Merih, Güneş Sistemi’nin Güneş’ten itibâren dördüncü gezegeni. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’a ithâfen adlandırılmıştır. Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir. İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yerbenzeri gezegendir. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri dünyanınkine çok benzer. 2 adet uydusu bulunmaktadır.

YORUM

Yorumlar 0