Apple Mağazalarında Espritüellik

Apple Mağazalarında Espritüellik

“Kimi Apple çalışanlarını daha esnek, daha sevimli olmaya davet etmek.”

Apple ürünlerinin Türkiye’deki bulunabilirliği son yıllarda bir hayli gelişti. Açılan iki doğrudan Apple mağazasının yanı sıra yurdun çeşitli bölgelerinde açılan mağazalarla birlikte elbette karma tüketici elektroniği mağazalarının da her geçen yıl sayılarının artması ile dileyen herkes, Apple ürünlerini yakından görüp, bilgi alıp, daha sonra satın alabiliyor. Bunlar harika gelişmeler. Ancak gördüğümüz, duyduğumuz bazı sorunları da vurgulamakta fayda var.

Apple ürünlerinin satıldığı mağazalara ayak bastığınızda gördüğünüz manzara sadelik ve düzen. Ürünler harikulade bir şekilde görücüye çıkarken, çalışanların da örneğin mavi renkte t-shirt’leri ile rahat görünümleri dikkat çekiyor. Sorularınıza yanıtlar verebilecek donanıma sahip olan çalışanlarda gözden kaçan bir sorun var.

Ya fazla kurumsal bir inanışa sahip olmaları, eğitim süreçlerinin sonucu ya da kişisel özellikleri ama kesinlikle bir şekilde yoğun olarak espri anlayışlarının düşük seviyesi hakkında yorumlarla, geridönüşlerle karşılaşıyoruz. Bunlara bir örnek veriyoruz.

İstanbul’daki bir Apple mağazasında bir iPhone 6 Plus satın alınıyor. Müşteri, kararını önceden vermiş ve mağazaya doğrudan ürünü satın almak için gelmiş. Satış temsilcisine gidiyor ve iPhone 6 Plus satın almak istediğini söylüyor.

Satış temsilcisi de bir iPhone 6 Plus’ı çıkarıp masanın üzerine koyuyor. MacBook Air’inde gerekli bilgileri almdan önce de ekstra satış yapmak amacıyla soruyor: ‘Ayrıca Herhangi bir Apple aksesuarı satın almak ister misiniz?’

Müşteri, hayır teşekkür ederim diyor ve muzur bir ifadeyle, gülümseyerek; ‘Peki sizin bir hediyeniz yok mu, kulaklık gibi?’ diyor. O kadar net bir ifade kullanıyor ki, satış temsilcisi adeta afallıyor, bir an bakakalıyor. Ve verilebilecek en kötü yanıtı veriyor: ‘Apple’da bu tür hediye kampanyaları pek olmuyor maalesef’.

iPhone 6 Plus’ı satın alan kimse açıklama yapma gereği duyuyor: ‘Siz bana aksesuar almak ister misiniz diye satış yapmak istediniz, bende karşı atak yaptım, şakaydı…’ Bu noktada Apple müşterisinin daha konsantre bir halde olması, müşteri odaklı davranması ve en önemlisi de kaçırmaması gereken göz teması gerekliydi. Eğer satış anındaki bir dakika civarındaki odaklanma sağlanmıyorsa, Apple ürününü satın alan kimsenin müşteri deneyimi negatif bir anıyla tanışır. Bu noktada kimi Apple çalışanlarını daha esnek, daha sevimli olmaya davet etmek sanıyoruz ki en doğru feedback’lerden biri.

YORUM

Yorumlar 0