iTunes Türkiye’de En Çok Dinlenenler

iTunes Türkiye’de En Çok Dinlenenler

iTunes üzerinden Türkiye’de son bir ayda en çok dinlenen 3 şarkıya kapsamlı analize hazır mısınız? Bu şarkıları hala dinlemediyseniz çıldırmış olmalısınız.

Apple kullanıcıları için iTunes’da müzik indirmek veya genellikle kısa versiyonlar halinde parçaları dinlemek yoğun olarak tercih ediliyor. Mac bilgisayar kullanıcılarından tutun da iPhone sahiplerine kadar, iTunes’un uçsuz bucaksız müzik arşivinde gezinmek ayrı bir keyif.

Peki Türkiye’de en çok hangi türde şarkılar dinleniyor ve genel olarak hangi müzisyenleri seviyoruz? İşte bu soruların yanıtlarını araştırdık.

David Guetta feat Sam Martin – Dangerous

1. David Guetta feat Sam Martin – Dangerous

iTunes’un Türkiye’de en çok dinlenen şarkısı ünlü DJ ve prodüktör David Guetta imzalı Dangerous, Sam Martin ile birlikte hazırladığı şarkıyla tüm dünyada büyük ilgi gören Guetta, Türkiye’de ise ilginin de ötesinde zirvedeydi. Öncelikle müzikalite açısından zengin bir parça ile karşı karşıyayız.

İlgi çekici bir parça olduğu kesin ama bu denli ilgi görmesinin daha önemli bir nedeni var: David Guetta, Türkiye’de ciddi düzeyde popüler ve hemen her şarkısı büyük ilgi görüyor. Bir diğer temel faktör ise Guetta’nın yenilikçi ve deneysel DJ kültürünün önemli temsilcilerinden biri olması.

Deniz Seki – İyisin Tabi

2. Deniz Seki – İyisin Tabi

Listenin ikinci sırasındaki isim Türk pop müziğinin en ünlü isimlerinden biri olan Deniz Seki. Türkiye’de polisiye vakaları ile gündeme gelen ve son dönemde de en çok konuşulan müzisyenlerden biri olan Seki’nin, toplumdaki bilinirliği de birçok kesim için bir hali hazırda yüksek.

İyisin Tabi adlı şarkısı ile listenin zirvesine çok yakın olmasının temelinde hem popun Türkiye’de en çok ilgi gören müzik türü olması hem ilgili parçanın başarılı argümanlarla çevrili oluşu hem de sanatçının başka nedenlerle de olsa gündemde var olması geliyor.

Deniz Seki’nin birbirinden güzel şarkıları ile Türk pop müziğine katkılarının daha uzun yıllar devam etmesini temenni etmekten başka da bizlere bir şey kalmıyor.

Maroon 5 – Animals

3. Maroon 5 – Animals

Listenin üç numarası tüm dünyada ciddi bir ‘fenomen üstü’ noktaya ulaşan Maroon 5 ve son şarkısı Animals yer alıyor. Müzik grubunun gerek iddialı sözleri gerekse müzikal öğeleri ile birçok ülkede iTunes’un zirve ortaklarından olduğu görülüyor.

Maroon 5, ülkemizde bilinirliği yüksek bir grup, özellikle de vokallerinin sempatiyle karşılandığı da biliniyor. Bu arada ünlü grubun Türkiye’de yakın zamanda konser vermesi de bekleniyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 0