Alternatif Rock Grubunda Sürdürülebilirlik

Alternatif Rock Grubunda Sürdürülebilirlik

Bir rock grubunun sürdürülebilir olması için vokalinin sürdürülebilir bir şarkı söyleme tarzı olmalı. Ayrıca örneğin Puddle of Mudd gibi hem söylemesi sürekli zor şarkılar üzerinde durulup hem de vokal, bass gibi grubun ateşleyicilerinin kaybedilmemesi lazım. Kaybedilince ortaya çıkan en sık sonuç, back-vokallerin fark edilecek düzeyde devreye girerek vokalin zayıflamış sesini örtme gayretleri ve kısmı playback’lerle işi devam ettirmek.

Durumu çok daha profesyonel şekilde çözmeye çalışan prodüktör ve müzik grupları içinse akustiğe artan yönelim dikkat çekiyor. Korn gibi büyük vokallere sahip gruplar ise düşüşe karşın bir nebze daha korunaklı kalmayı başarıyorlar. Fanlar ‘vaov akustik yapıyorlar, harika!’ diye düşünürken, aslında grubun vokali veya eksilen üyeleri ya da her ikisi için söz konusu problemler örtbas edilmeye çalışılıyor.

Rock müzik grupları - Kaçarak dövüşme

Rock müzik grupları için geçmişteki ‘kaçarak dövüşme’ durumu da artık mümkün değil. Gittikleri her konserde hatta barlarda sahne aldıklarında bile mutlaka kendilerini sosyal medyaya fırlatacak bir video kaydına maruz kalıyorlar. Kurtuluş yok yani. Aşağıda örneğini vereceğimiz bir kayıt ve altındaki dramatik yorumlara bu noktada dikkat çekmekte fayda var.

Puddle of Mudd, 2000’lerin ilk yarısında büyük iş yapmış bir alternatif-rock grubu(ydu). 2014 yılına ait bu kayıtta senkronda zorlanan bas ve elektro gitarın kulaklardan kaçısı mümkün değil. Hatta bateri, birçok yerde kelimenin tam anlamıyla zayıf kalıyor. Yaşlı gitaristler de işi artık götüremez durumda, uyum neredeyse eksilerde. Gelelim vokale; bir zamanların sesi artık yitik durumda. Muhtemelen sigara nedeniyle ciğerler bitik. Diğer maddelerin de olumsuz etkilerinden söz edilebilir. Kurtarıcı olarak kullanılan playback ve backvocal ise adeta kanayan yaranın üzerine serpilen yarayı körükleyici maddelerden ibaret.

Grubun ilk çıkış klibi, 2001 yılı, gençlik ateşine göz atın!

YORUM

Yorumlar 0