Ubuntu İşletim Sistemli İspanyol Yolda!

Ubuntu İşletim Sistemli İspanyol Yolda!

Yeni işletim sistemi Ubuntu hakkında uzun süredir beklenen ‘hangi telefonla gelecek’ sorusunun yanıtı verildi. Ubuntu işletim sisteminin ön yüklü olacağı ilk akıllı telefonun İspanyol üretici BQ imzası taşıyacağı ve model adının da Aquaris E4.5 olacağı açıklandı.

Ubuntu’lu ilk akıllı telefon BQ Aquaris E4.5, teknoloji çevreleri tarafından sürpriz bir gelişme olarak nitelendirildi. Çünkü BQ markası tablet ve e-okuyucu üreten, yerel odaklı bir şirket. Ancak Ubuntu yazılımının sergileneceği platform olarak gündeme gelmeyi de başarmış oldu.

Aquaris E4.5 Özellikler

İlgili cihazın özellikleri de ortaya çıktı. Buna göre 4,5 inçlik ekrana sahip olan Aquaris E4.5’te dört çekirdekli MediaTek işlemci, 1 GB RAM, 8 megapiksel arka/5 megapiksel ön kamera, çift SIM desteği, 8 GB dahili depolama + microSD desteği gibi özellikler öne çıkıyor. Cihazın orta segmenti özelliklere sahip olduğu görülürken fiyatı da 169.90 Euro olarak açıklandı. Modelin perakende satışı ise şimdilik söz konusu değil. Geliştiriciler için satılacak.

Modelde Facebook, Twitter, Amazon, Time Out, Yelp önyüklü uygulamalar arasında. Ayrıca bazı müzik uygulamaları ve oyunların da API üzerinden yüklenebilmesi mümkün olacak.

Peki Ubuntu nedir? Ubuntu, iOS ve Android işletim sistemlerinin hakimiyetindeki mobil işletim sistemine yeni bir seçenek olarak dahil olan bir diğer mobil işletim sistemi. Android ve iOS izleri barındırdığı yönünde eleştirilse de firmanın önemli isimlerinin buna tamamen karşı çıktıklarını belirtelim.

YORUM

Yorumlar 0