Samsung Galaxy Alpha İnceleme

Samsung Galaxy Alpha İnceleme

Samsung’un 2014 yılının son döneminde piyasaya sunduğu iddialı akıllı telefon modeli Samsung Galaxy Alpha’yı test merkezimizde ağırladık. Güney Koreli teknoloji şirketinin daha önce Galaxy SX ve Galaxy Note olmak üzere iki farklı yüksek segmentli akıllı telefon hattı bulunurken Alpha modeliyle söz konusu iki ürün grubundan bağımsız, buna karşın üst segmentasyona sahip yeni bir ürün daha tüketicilerin ilgisine sunulmuş durumda. İlk intiba olarak Samsung Galaxy Alpha tasarım çizgisiyle oldukça premium bir görüntü sunuyor.

Tasarım

Gerek ön gerekse arka yüzündeki sade ve hoş tasarımı yanlarında çok daha güçlü bir hal alarak yerini klasik plastik kaplamanın da ötesine taşıyarak metal forma bırakıyor. Galaxy Alpha, kenarlarındaki buton konumlandırmaları, metal yapının verdiği güven hissi, arka yüzündeki üç boyut hissi uyandıran stilize görünümü ve şık ekranıyla ilgiyi her nerede olursa olsun üzerinde toplayan bir cihaz. Kenarlarındaki yuvarlatılmış geçişler ve alt kısmındaki hoparlör de estetik görünümü artırıyor. Renk alternatifleri de geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Ürünün siyah ve beyaz arasındaki renk seçeneklerinin yanı sıra turkuvazı andıran güzel bir alternatif rengi daha mevcut. Genel itibarıyla Samsung Galaxy Alpha dikkat çeken bir cihaz.

Ekran

Yüksek segmentli tasarımıyla ilgi uyandıran modelin teknolojisi de gayet başarılı. Android işletim sistemini arkasına alan Samsung Galaxy Alpha’nın 4,7 inçlik 1280 x 720 çözünürlüklü ekranı bulunuyor. Ekranın 5 inç ekran boyutunun aşağısında oluşu ve 4,5 inç yapısının da üzerinde konumlanması sonucunda elde tutuşu konfırlu, kullanımı nispeten kolay bir model açığa çıkıyor.

Yüksek çözünürlüklü 4,7 inç ekranında görüntüler oldukça başarılı şekilde servis ediliyor. Siyah-beyaz dengesi son derece tutarlı, renk doygunluğu ve derinliği gibi ekranın niteliğini ortaya koyan önemli parametrelerde de bıraktığı sonuçlar gayet iyi. Cihazın ekranında piksel yoğunluğundan çıkışla çözünürlük kullanım açısından memnuniyet verici En nihayetinde de Samsung’un Galaxy Alpha modelinde başarılı bir ekranla karşıyasınız. Parlak ve kullanışlı bir ekranla aynı zamanda.

Donanım

Cihazın octa core yani sekiz çekirdekli işlemci modülünde ulaşılabilen maksimum saat hızı 1.8 GHz. 2 bin TL üzerine modellerde 2 GHz hızının üzerine çıkıldığını biliyoruz, ancak şunu unutmayın ki Galaxy Alpha 2 bin TL’nin altında konumlanan bir fiyat etiketine sahip ve işlemci hızı da bu çıkarımla gayet tutarlı.Hız faktörü son derece iyi, işletim sistemini yüksek performansta kullanabiliyor, işlemleri rahatlıkla yapıyorsunuz. Aynı anda çok sayıda uygulama açık olduğunda bazen ufak tefek yavaşlamalar söz konusu olabilir, ancak genel tüketicinin akıllı telefon kullanımı açısından bakıldığında herhangi bir sorun olmayacağını vurgulamak gerekiyor.

Galaxy Alpha parmak izi okuyucu

Kamera ve multimedya

Galaxy Alpha’nın oyun ve multimedya performansı tatmin edici. Cihazda müzik dinlemek, parlak ekranında YouTube üzerinden yüksek çözünürlüklü video izlemek oldukça keyifli. Asphalt 8 türü zorlu oyunlarda performansı mühteşem değil ama gayet yeterli. Bazen ufak tefek takılmalar olsa da bu çok önemli değil. Cihazın 12 megapikellik kamerası ise birçok açıdan ön planda.

Fotoğraf özellikleri de gayet başarılı. Düşük ışıklı koşullarda daha iyi olabilirdi, ancak kamerası genel itibarıyla iyi. 12 megapiksel çözünürlüklü kameranın sosyal medyada fotoğraf paylaşımını yoğun şekilde gerçekleştiren kullanıcıların çok hoşuna gideceğini belirtebiliriz. Yazılımsal olarak da son derece kullanışlı bir kamerayla karşı karşıyasınız. Görüntülerde renkler gerçeğe bir hayli yakın, efektlerle zenginleştirebilme ya da fotoğraf üzerinde ufak tefek değişiklikler/revizeler yapmaya yarayan edit özellikleri de son derece kullanışlı. Ön kamerası ise 2 megapiksel ve nispeten zayıf. Özellikle karanlık ortamlarda sonuçlar hiç de iyi değil. Buna karşın aydınlık ortamlarda tatmin edici sonuçlar sunuyor.

Ve video! Galaxy Alpha, 2 bin TL altında fiyata sahip olmasına karşın fiyatının üzerinde bir video kaydı perfomansı sunuyor. 4K (Ultra HD) video kaydedebilen cihazda bu özellik sayesinde son derece iddialı kayıtlar yapabilir, sosyal medya ortamlarına sunabilirsiniz. kalıyor.

Diğer öne çıkanlar

Kablosuz teknolojilerde en son teknolojilere yakınsınız. Wi-Fi standardı yeni ve daha verimli olan standart şeklinde; bu sayede kablosuz internet bağlantılarında verimlilik yüksek. Yine cihazda Bluetooth 4.0 teknolojisinin olduğunu görüyorsunuz. Bluetooth 4.1 yok belki ama Bluetooth performansı gayet iyi. 2015’te Türkiye’de kullanımına başlanması beklenen LTE ya da diğer adıyla 4G teknolojisini de destekleyen bir model Galaxy Alpha. Nano-SIM kartla çalışan modelde, ayrıca NFC özelliği bulunuyor.

Galaxy Alpha altın rengi

Sonuç

Samsung Galaxy Alpha’nın renk alternatifleri de başarılı. Cihazın güzel göründüğü konusunda birçok kesimin ortak paydada buluşacağını söyleyebiliriz. Donanım özellikleri ise genel kullanıcı açısından gayet iyi. Günümüz amiral gemi modellerine 2 bin TL üzeri ödeme yapmak istemeyen, ancak birçok açıdan başarılı bir modele sahip olmak isteyenler Galaxy Alpha’ya mutlaka göz atmalı.

Özellikleri

Android OS, 12 MP arka/2 MP ön kamera, 4K video, 32 GB dahili depolama, 2 GB RAM, 1.3- 1.8 GHZ işlemci, 4,7 inç, HD ekran, 4G, Bluetooth 4.0, NFC.

Artıları

Tasarım, 4K video, fiyat etiketi, dayanıklılık.

Eksileri

Düşük ışıkta fotoğraf, ön kamera, çoklu uygulamalarda düşen performans.

YORUM

Yorumlar 0