NASA Mars Helikopterini Test Ediyor

NASA Mars Helikopterini Test Ediyor

Drone’lar durdurulamaz şekilde ilgi görmeye devam ediyorlar ve gezegenin çok ötesinde, Mars’ta da drone teknolojisine dair gelişmeler söz konusu. NASA, bu yöndeki araştırmaları ile zaman zaman teknoloji dünyasına konu olurken en son gelişme Mars’ta kullanımı planlanan bir helikopter hakkında.

NASA’nın Mars helikopteri, önceden tanımlı bir program üzerinden hareket edecek, yani devasa bir rota planı üzerinden ilerleyecek. Bu özellik, üzerinde çalışmaların halen devam ettiği bir teknoloji sahasını kapsıyor, ancak günümüz drone’larının rota bazlı çalışma prensiplerinde gösterdikleri başarılar göz önünde bulundurulursa sorunsuz şekilde gerçekleşmesi de mümkün görünüyor.

Mars helikopteri

Planlamanın sadece rota bazlı araştırma temelinde olmaması gibi ilgi çekici bir gerçek de var. Mars helikopteri, eğer rotasından saparsa Dünya’dan gönderilecek sinyallerle çalışabilecek. Prototip süreci devam eden helikopterlerin test sürecinin ne zaman tamamlanacağı henüz bilinmiyor.

Aşılması gereken en büyük sorunlar ise Mars’ın Dünya’ya göre çok daha ince bir atmosfere sahip olması ve yine çok zayıf bir yer çekimine sahip olması. Gezegenin neredeyse tamamen kayalıklardan oluştuğu düşünülürse çok sağlam bir yapıya sahip olması da gerekli. NASA’nın çalışmaları izlemeye devam edeceğiz. Haberin devamında ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0