Samsung Tehlike Altında!

Samsung Tehlike Altında!

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, kendi ülkesi Güney Kore’de en çok satan akıllı telefon olma tahtından indirilebilir…

Açıklanan bir rapora göre 2014 yılının Kasım ayında teknoloji şirketleri ve gelişmiş ekonomisi ile tanınan Güney Kore’de Apple, akıllı telefonlara ilişkin olarak yüzde 33 pazar payı elde etmeyi başardı. Bu oran, Apple açısından bir ilk ve Eylül ayında tanıtımı gerçekleştirilen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin gördüğü yüksek ilgiyi de gözler önüne seriyor. Söz konusu dönemde Apple tarafından uygulanan ve özellikle iPhone 5 ile iPhone 5s modellerini kapsayan fiyat indirimlerinin de satışlarda etkili olduğu dikkat çekiyor.

iPhone 6

Apple’ın Güney Kore’de ulaştığı yüzde 33’lük pazar payı başarısı, ülkede satılan her üç akıllı telefondan birinin Apple imzası taşıdığı anlamına geliyor. Ayrıca bu oran, Güney Kore açısından da bir ilk. Daha önce yabancı menşeili bir şirketin ülkede ulaşabildiği en yüksek akıllı telefon pazar payı oranı yüzde 20’ydi. Apple, hem en çok pazar payı elde eden şirket oldu hem de rekoru 13 puan geliştirmeyi başardı.

Yüzde 33’lük pazar payı ile ülkedeki benimsenme düzeyini de gözler önüne seren Amerikalı teknoloji devinin henüz net olarak açıklanmasa da Aralık 2014 dönemini de yüzde 40 pazar payıyla kapatmış olabileceğine işaret ediliyor. Eğer bu rakama erişilebilirse Apple, ülkede lider konumunda yer alan Samsung’un neredeyse ensesine dayanacak.Korede One Plus One fiyat da oldukça iyi ve cihaz ilgi görüyor.

Küresel anlamda satılan akıllı telefonların yüzde 65’i Samsung imzası taşıyor. Güney Kore’de de oran buna oldukça yakın. LG, Huawei, Lenovo, HTC, Sony gibi şirketler ise ülkede tek basamaklı oranlarda pazar paylarına sahipler. Çekişmenin Apple-Samsung arasında, 2015 yılı boyunca süreceğini belirtmek yanlış olmaz. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 0