Occulus Rift İle Tank Keyfi

Occulus Rift İle Tank Keyfi

Sanal gerçeklik gözlüğü Occulus Rift, İngiltere Ordusu’nda paralı asker alımları için uygulanan testlerde kullanılmaya başlandı.

İngiltere’de Occulus Rift, artık oldukça ilginç bir yerde, ordu bünyesinde kullanılıyor. Orduya asker alımları için gerçekleştirilen test aşamalarında asker adaylarının taktığı bu aygıt, puanlamalara etki ediyor. Peki sanal gerçeklik gözlüğü nedir?

Sanal gerçeklik gözlüğünü takan asker, böylelikle dış dünyadan soyutlanıyor. Hem ses hem de görsel açıdan dışarısıyla bağlantısı kesiliyor ve gözlükle beraber sanal gerçekliği yaşamaya başlıyor. Karşısında yazılımla üretilen görüntüler ve kulaklarında da tamamlayıcı seslerle karşı karşıya kalıyor.

İlgili testlerde tank üzerinde ilerleme gibi konularda sanal gerçeklik uygulanırken başarıya göre asker kabulu sağlanıyor. İngiltere’de bir ilk olan uygulama, hareket etmeyen bir aracın üzerinde tankla ilerleniyormuş gibi hissettirirken akıllara popüler savaş oyunları Battlefield ve Call of Duty geliyor.

occulus

Başka ülkeler de İngiltere Ordusu’nu izleyebilir

Söz konusu yöntemle asker alımlarını gerçekleştiren İngiliz Ordusu’nu başka ülkelerin de takip etmesi bekleniyor. Teknoloji Turu olarak gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Aygıt hakkında daha fazla detay için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0