Sosyal Medya ‘Darbe Girişimi’ İle Sallandı!

Sosyal Medya ‘Darbe Girişimi’ İle Sallandı!

Türkiye tarihine kara günler olarak geçen 15-16 Temmuz, uzun yıllar boyunca hatırlanacak darbe girişimi ile sosyal medyanın ana gündem maddesi oldu...

15 Temmuz 2016 tarihi, kara bir gün olarak hafızalardaki yerini unutulması mümkün olmayacak şekilde aldı. Türkiye Cumhuriyeti, 60’lı yıllarda ve 80’lerin başında karşılaşılan türden bir darbe girişimine maruz kaldı. Detayları henüz netleşmeyen girişim, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerdeki önemli noktalara tank ve askeri araçların, askeri personelin konuşlandırılması ile başladı. Ordu içindeki belli bir kesimin rol oynadığı belirtilen bu darbe girişimi, ilk kez Boğaz Köprüsü’nün trafiğe kapatılması ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na girişlerin engellenmesiyle beraber sosyal medyada konuşulmaya başlandı.

İlerleyen saatlerde, olayın vehameti daha fazla ortaya çıktı; kısa süre içinde gerek Facebook, gerekse Twitter’da ana gündem maddesi netti. Askerlerin görüntüleri ve videolarının paylaşımı yoğun şekilde yapılıp RT’lenirken Türkiye’deki kullanıcıların tedirginliğinin de sosyal medya üzerinden çok yoğun bir şekilde aktarışına tanıklık edildi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde, darbe girişimine karşı halkın meydanlarda toplanması ve olayın sorumlularının karşısına çıkması yeni bir akım olarak sosyal medyaya yansıdı. Sabaha kadar devam eden olaylarda ölümler, yaralanmalar görülürken gözaltına alınmalar ve devletin önemli kademelerinden gelen açıklamalar sosyal medyanın gündemini doğrudan belirledi.

15 Temmuz darbe girişimi

16 Temmuz 2016 Cumartesi itibarıyla olaylar nispeten yatışmış durumda. Güvenlik güçlerinin ordu içindeki bir kesim mensubun girişimine mani olduğu, sorumluların tutuklanma sürecinin devam ettiği açıklandı. Bazı video görüntüleri ve fotoğraflar da sosyal medyanın gündemini belirledi. İstanbul’da protesto gösterileri sırasında boğazı kesilerek öldürülen bir ordu görevlisi, yine belli kesimden sorumlu personelin halk tarafından çeşitli bölgelerdeki darp girişimlerinin yoğun olarak yansıdığı görüldü.

Twitter ve Facebook’ta, ‘askerlere davranış’ konusu ana gündem maddeleri arasındaydı. Binbaşı, albay gibi yüksek rütbeli askerlerin ana sorumlusu olduğu darbe girişiminde özellikle bazı erlerin ‘suçsuz’ olduğu ve ‘sadece emirleri yerine getirdikleri’ ifade edildi; halkın bu kimselere gösterdiği tepki eleştirildi.

Öte yandan bir kesim de konuya farklı yaklaşım sergileyerek olaylar sırasında yaşananların normal olduğunu savundu. Tüm sorumlularının idam edilmesi gerektiğinine dair görüşte sosyal medyadaki gündem konuları arasındaydı.

Tartışmalar bir süre daha dinecek gibi görünmüyor. Türkiye tarihine kanlı/siyah renkleri ile geçen kaos ve korku dolu 15-16 Temmuz, uzun yıllar boyunca hatırlanacak sonuçları ile kamuoyunda yer bulmaya, kitleleri şaşırtmaya devam edeceğe benziyor.

Belirsizliğin hakim olduğu sosyal medyadaki karmaşa havasının da bir süre daha devam edeceği şüphesiz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

YORUM

Yorumlar 0