Akıllı Telefon Koruma Kılıfı Nasıl Kullanılır?

Akıllı Telefon Koruma Kılıfı Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde yıllık akıllı telefon satış rakamları 10 milyona ulaştı. Bu rakamın beraberinde getirdiği sonuçlardan biri de aksesuarlara da ihtiyaç duyulması. Örneğin 1500, 2 bin TL’den fazla fiyatla sahip olunan akıllı telefonun çizilmesi, düşünce zedelenmesi gibi sorunların önüne geçmek için çok sayıda case ya da kılıf satılıyor ve bunlar da yoğun şekilde ilgi görüyor.

Akıllı telefonlar için geliştirilen kılıflar için özellikler aşağı yukarı benzer; cihazın arka kısmı ve yanlarını korumak için genellikle plastik ya da silikon malzemelerden üretiliyorlar. Ek olarak alüminyum destekli yanlar ya da daha kalın ve korunaklı tasarımlar da mevcut. Günümüzde bir akıllı telefon satış noktası ya da tüketici elektroniği mağazasına adım atıldığında çok sayıda alternatifle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Çok sayıda seçenek içinden bir ürün seçtiğiniz ve evinize geldiniz diyelim; sonuçta prensip basittir, akıllı telefon kılıfın içine yerleştirilir. Ancak bazı kılıf modelleri için durum hiç de öyle tahmin ettiğiniz gibi değil…

Kore menşeili Spigen markasının çok sayıda üst düzey koruma öncelikli modeli bulunuyor. Bu modellerde tasarım, lazerle gerçekleştirilen kusursuza yakın kesimler ve genel itibarıyla güven veren form ön plana çıkıyor. Markanın 30TL’ye de modelleri var 100 TL üzerine de.

Spigen’in Ultra Hybrit FX for iPhone 6 adını alan kılıfı üzerinden yaşanan bir olaydan bahsedeceğiz. Kalite dolu kutu tasarımı ve gösterişli görünümü ile sizi karşılayan modeli açıyorsunuz. Yanlarındaki iki bant sıyrılmak suretiyle kolaylıkla çıkıyor ve kılıfa ilk temasınızı saniyeler içinde gerçekleştiriyorsunuz. Yalnız bir sorun var…

İkiye nasıl ayıracağız?

İkiye nasıl ayıracağız?

Kılıfın öncelikle ikiye ayrılması gerekiyor. Bunun için de yanlardan zorlamaya başlıyorsunuz, ancak olmuyor. Kılıf, ön ve arka kısımlarda adeta bütünleşmiş halde. Açmak için çaba sarfetmeye başlıyor ve ilk olarak kutunun arkasındaki kullanım kılavuzu maiyetindeki görsellere bakıyorsunuz.

Burada görseller doğrudan kılıfın ön ve arka kısımlara ayrılmış halini gösteriyor. Ama nasıl ayrıldıkları hakkında herhangi bir detay yok. Kurcalamaya başlıyor, yanlarına ve ekranına çeşitli ‘tırnak’ darbelerinde bulunuyorsunuz. Amacınız bir yerlerden bu ‘kilit’ noktayı keşfetmek ama nafile…

Kullanım kılavuzu yetersiz

Kullanım kılavuzu yetersiz

Çaresizce internette yöneliyorsunuz, web sayfasında ürünün sadece tanıtımı var, YouTube’daki incelemelerde de yalnızca modelin nasıl göründüğünden bahsediliyor. İşe yarar hiç bir içerik yok. Yavaş yavaş aklınızda fikirler dolanıyor, acaba bir telefoncuya mı götürsem ya da biraz daha’mücadele’ etsem mi? Sonuçta ucuz bir kılıf da değil, narin davranmanız gerekiyor.

Ve ‘elinizde kalıyor’

Ve ‘elinizde kalıyor’

Çaresizce ekranının üzerindeki bandı çıkarmaya yöneliyorsunuz. Bari bunu yapalım diyerek ama ne bir açıklık ne de bir ayraç-tutulacak kısım var, el mahareti ya da çabukluk mu gerekiyor yoksa? Hayır biraz güç sarfetmeyi deniyorsunuz ve ön kısımdaki şeffaf bant içeri doğru göçüyor. İşte o anda aslında içeri sızma konusunda bir gelişme yaşanıyor. Derken kılıfın şeffaf bandı kopuyor, kenarından sıyrılmak suretiyle deyim yerindeyse etkisiz hale geliyor.

Hasar başladı, ya sonra?

Çaresizce onu çıkarıyorsunuz, şimdi karşınızda 360 derece koruma olmasa da yan ve arkasında koruma sağlayabilecke bir kılıf mevcut. Bu kez de arka kısmındaki şeffaf bantla uğraşmaya başlıyorsunuz ama bir saniye, yine tırnak gerekiyor ve onu sıyırmaya çalışıyorsunuz. Neyse ki bu kez oluyor ama o da nesi, arkada yazılar var; kılıf bir türlü hazır hale gelemiyor. Üstelik Remove Protection Film, hiç de remove olacak gibi görünmüyor. Hiçbir yerden çıkmıyor ve bunun nasıl yapılacağı konusunda da ne bir kaynak, ne bir klavuz ne kullanım klavuzunda ufak bir bilgi var. Büyük bir hayal kırıklığı halinde zaten ön kısmı da kırılmış olan ürünü çöpe atıyoruz.

Hasar başladı, ya sonra?

Sonuç

Teknoloji dünyasında bazı şeyler hiç de endüstri mühendislerinin tahmin ettiği gibi değildir. Basit ve pratik şekilde hazır hale gelmeyen bu kılıf örneğinde olduğu gibi bazen bir şeyler ‘elinizde kalabilir’ Bu tür maduriyetlerle karşılaşmamak için ‘açılması’ basit ve uygulanabilir ürünler almaya özen gösterin.

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    ekrem 7 sene

    Uyarıcı bir bilgilendirme olmuş tüketiciler için. Umarım gözününde bulundurulur bu durum.