Bilim Kurgu Fenomeni Star Wars

Bilim Kurgu Fenomeni Star Wars

Sinema tarihinin en önemli değerlerinden biri olan Star Wars, 1977 yılından günümüze kadar ulaşan benzersiz bir film serisi. Fantastik bir evreni merkeze alan bu seri, bilim kurgu türünün en görkemli yapımlarından. Üstelik marka değeri açısından yaklaşıldığında bilinirliği en yüksek sinema yapımı. Lego figürlerinden konsol oyunlarına kadar Star Wars adıyla tüketicilere sunulan sayısız tüketici ürünü var ve bunların finansal hacmi de akıl almaz boyutlarda.

Film serisinin bir popüler kültür imgesi halini almasının altında yatan sayısız başlık bulunuyor. Kurgu, yönetmen, oyuncular ve filme direkt ya da dolaylı şekilde dokunan herkesin üst düzeydeki katkısının da Star Wars’u başarıya götüren ana etmenler olduğu görülüyor. Peki büyük sinema başarısı Star Wars’un konusu neydi?

Konusu

Yukarıdaki soruya odaklanan yüzlerce sayfalık kitaplar, belgeseller mevcut. Ancak temelde Star Wars, yaşayan en önemli sinema yönetmenlerinden George Lucas tarafından tasarlanmıştır ve kurgusal bir evrende geçen fantastik olaylara dayanır. İnsanların yanı sıra uzaylı ırkları, insansılar, tanımlanamayan canlılar, yarı robot- yarı insanlar, çok sayıda gezegen ve emir-komuta zincirine dayalı robotik aygıtlar söz konusudur. Uzayda yolculuk, yolculuk sırasında gerçekleşen savaşlar, saldırılar, gezegenlerde gerçekleşen olaylar ve tüm bunların nedeni olarak da ‘Güç’ adını alan enerji sinema serisinin temel konusunu oluşturur.

Güç, tüm evreni çevrelemiştir ve kullanıcılarına doğaüstü/bilim-üstü yetenekler sağlar. Örneğin telekinezi ya da zihin kontrolü. Güç, iyilik veya kötülük için kullanılabilir ve Star Wars’ta gücü iyilik için kullananlar (Jediler) ve karanlık emelleri için kullanarak tüm evreni ele geçirmeye çalışanlar (Sithler) arasında mücadelesi konu edilmiştir.

Star Wars filmleri

25 Mayıs 1977’de izleyenlerle buluşan serinin ilk filmi Star Wars: Episode IV: A New Hope’un ardından 3’er yıl arayla devam filmleri geldi. Episode V: The Empire Strikes Back ve Episode VI: Return of the Jedi ile tamamlanan ilk Star Wars üçlemesinin etkisi uzun yıllar devam etti. Örneğin ABD’de gençlik çağına giren milyonlarca kişi Star Wars filmlerini izliyor, yapım tüm dünyada popüler hale geliyordu. Kısa zamanda yakalanan bu sinema başarının devamı ise bir türlü gelmiyordu. En nihayetinde 1999 yılında, tam 16 yıl sonra 4. Star Wars yapımı gösterime girecekti. Bu yapım ‘orijinal üçleme’ adı altındaki serinin ilk filmiydi ve Episode I: The Phantom Menace adıyla milyonları sinema salonlarına çekmeyi başardı.

Film endüstrisinin bu en başarılı sinema filminin, 115 milyon dolarlık bütçesinin 10 katına yakın gişe geliri elde ettiği tahmin edilmektedir. Ancak üçlemenin devamı da geliyordu, Episode II: Attack of the Clones ve Episode III: Revenge of the Sith ile tamamlanan serinin yakaladığı gişe başarısı 2,5 milyar doların üzerindeydi; üstelik milyarlarca dolarlık marka kullanım anlaşmalarıyla beraber Star Wars, bir tür ‘dolar ikonu’ haline gelecekti. 2005’te yayınlanan Star Wars: The Clone Wars ise serinin günümüze kadar gösterime girmiş son yapımı oldu. Yapım akıl almaz başarılara imza atmıştı, fenomen olmanın da ötesindeydi. Sinema serisine eklenecek en son yapım Star Wars: The Force Awakens adıyla 18 Aralık 2015’te vizyona girecek.

YORUM

Yorumlar 0