App Store’da Rekor Başlangıç

App Store’da Rekor Başlangıç

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS platformunun uygulama mağazası App Store, 2015 yılının ilk haftasını rekorla kapattı…

App Store üzerinden 2015’in ilk yedi gününde 500 milyon dolarlık satış gerçekleştirildiği Apple tarafından resmi olarak açıklandı. Bu rakam, günlük 71.4 milyon dolara denk geliyor. iPad, iPhone, iPod touch kullanıcılarının, uygulama içi satın alım ve ücretli uygulamalara yoğun ilgi gösterdikleri bir döneme vurgu yapılırken, yılın kalanına ilişkin bilgilerin de zaman zaman paylaşılması bekleniyor.

Apple tarafından yapılan bir diğer açıklamada da şirketin 2013 yılında App Store’da toplam 10 milyar dolar satış gerçekleştirilmesinin üzerinden geçen sürede 25 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Böylelikle 2014 App Store satışlarının 15 milyar dolar olduğu ve bu rakamın da 2013’e göre yüzde 50 artış anlamı taşıdığı ortaya çıkmış oldu.

Apple, uygulama mağazasında yer alan bir uygulamanın her bir dolarlık satış bedeli üzerinden yüzde 30’u alıyor. Bu durumda şirketin, geçtiğimiz yıl Apple Store gelirleri olan 15 milyar dolar içerisinden yaklaşık olarak 4,5 milyar doları kasasına indirdiğini söyleyebiliriz. Göstergeler, bu yıl için de yine önceki yıla kıyasla yüzde 50 civarında bir gelir artışının önünde bir engel olmadığını ortaya koyuyor. Bakalım Apple, App Store’dan 2015 yılında ne ölçüde gelir elde edecek. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 0