Atmacanın Gözünden Av!

Atmacanın Gözünden Av!

Giyilebilir kameraların yaygınlaşması sonucunda hayatın en ilginç anlarını kayıt altına almak ve YouTube gibi platformlarda yayınlamak mümkün. Oldukça küçük boyutlara ulaşan bu kameraların çeşitli hayvanlara takılması ve onların gözünden, onların hayatına dair kayıtların gerçekleştirilebilmesi de az sayıda da olsa karşımıza çıkabiliyor. İşte bunlardan birinde bir atmacaya bağlanan giyilebilir kamerayla elde edilen kısa ama çarpıcı bir video kaydı yayınlandı.

Bilimsel bir araştırma kapsamında gerçekleştirilen çalışmada amaç, kuşların avlarını nasıl yakaladıklarını görebilmekti ve bunu başardılar. Sonuçlar paylaşılan video ile açıkça gözler önüne serilirken, çalışmaya dair detaylar da Journal of Experimental Biolog adlı dergide yayınlandı. Buna karşın elde edilen sonuçlar halen çok sınırlı.

Yapılan açıklamada yırtıcılara dair henüz tam bir teorinin oluşmadığı vurgulanıyor. Görüntülerde yırtıcı kuşun avının üzerinde bir süre stabil kaldığı görülüyor. Tuhaf ama muhtemelen bu noktada bir strateji belirliyor ve dalışına başlıyor. Hızlıca vurduğu avını parçalamaya başlıyor. İşte o görüntüler:

YORUM

Yorumlar 0