Zamanın Yansıması ve Teknoloji

Zamanın Yansıması ve Teknoloji

Saniyeler, dakikalar ve daha da geniş şekli ile zaman; teknolojinin hızına mı yetişemiyor yoksa teknoloji ile ortak mı hareket ediyor? Eğlenceli bir sorunsal…

Teknolojiye dair önemli değişimlerden biri de ‘zaman’ kavramı etrafında şekilleniyor. Tasarımcılarından stratejistlerine kadar çeşitli uzman ve karar vericilerin şekillendirerek insanoğlunun huzuruna sunduğu robotik mühendislikler ya da çiplerin karşımıza çıkış aralıkları gittikçe kısalıyor. İnsanoğlu, 2014 yılındaki bir X işlemcisinin 2015 yılındaki versiyonuyla bile tanışmadan 2016’daki versiyonunun özellikleri ile karşılaşabiliyor…

Yukarıdaki tuhaf parabol, teknolojinin hızını olduğu kadar doğasını da değiştiren bir faktör. Teknolojide eskiden, elbette çok daha dar bilgi platformları ile, insanların meydana getirip pazarladıkları cisimler; günümüzde devasa boyutlara erişen halkla ilişkiler yatırımları ile çok daha büyük bir bilinçaltı pazarlaması ve en nihayetinde de şirket politikalarını ardına alarak ortaya çıkıyor.

Teknolojinin geleceği

Düşünsenize bir dizüstü bilgisayarı alırken, aslında sonrasında nasıl bir bilgisayarla karşılaşacağınızı da tahmin edebileceğiniz kadar bilgiye sahip olarak alıyorsunuz. Öngörüden öte, somut şekilde gelecek nesil teknolojilerden dahi haberdar olarak teknoloji ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu gerçek tarih, 2015 Mayıs ayı ve bu kesinlikle eskiye kıyasla inanılmaz.

Nereye gidileceği konusunda elbette sorular yönelterek bu yazıyı daha ilgi çekici hale getirmek mümkün, ancak konuyu bir tür farkındalık faktörü ile sınırlıyoruz. Biz profesyonel teknoloji ilgilileri, teknolojiyi izlemeye, ona dokunmaya, geleceğe dair konulara, ipuçlarına odaklanmaya devam edeceğiz, bununla birlikte günümüzde olan bitenleri de tüm açıklığıyla paylaşmayı sürdüreceğiz.

YORUM

Yorumlar 0