Dünyanın En Büyük Zekâ Küpü!

Dünyanın En Büyük Zekâ Küpü!

Bazen zekâ, bazense sabır küpü şeklinde adlandırılan bu mekanik bulmaca, yan yana dizili karelerden oluşan büyük bir kare ve temel amaç karenin tüm taraflarında aynı renklerin bir araya getirilmesi. 1974 yılında Ernõ Rubik adında Macar heykeltraş ve mimar tarafından icat edilen bulmacanın boyutları ise genellikle küçüktür; karenin her bir kısmı 3, 5 ya da 7’şer minik küpten oluşur.

Bu zekâ oyununun rekabet şekli ise en hızlı şekilde çözülmesinden ibarettir. Bazılarının günlerce çözemeyeceği bu küpü, bazı kişiler 1 dakika gibi bir zaman diliminde çözebilmektedir. Buraya kadar her şey normal, temelde zekâ küpüyle ilgili aydınlatıcı bilgilerden ibaret, ancak birazdan pek de normal olmayan bir şeyden söz edeceğiz: Dünyanın en büyük zekâ küpünden ve onu çözmeye çalışan çılgın biri…

Dünyanın en büyük zekâ küpü, 2011 yılında üretildi ve ne 3 ne de 7 minik kareden oluşuyor, tam 17 adet ardışık kare söz konusu ve ortaya da oldukça büyük bir bulmaca çıkıyor. İşin tuhaf yanı ise böyle zorlu bir mekanik bulmacanın çözümünün YouTube üzerinden yayınlanmasında.

Kenneth Brandon adlı kişinin 17 parçadan oluşan zeka bulmacasını çözme videosunda çarpıcı sonuç, işlemin neredeyse 8 saat sürmesi.

Brandon, ilk olarak kenar ve köşelerden önce merkezi çözmeye çalışıyor; akıl almaz sayıda kombinasyonu uyguladıktan sonra bulmaca tamamlanıyor. Tam bir çılgınlık ama YouTube kullanıcısı bu aşamaların tamamını YouTube için kayıt altına alıyor ve ortaya da 7 saat 53 dakikalık bir video çıkıyor. İşte o video:

Neyse ki time-lapse versiyonu da var; yaklaşık 7 dakika sürüyor:

YORUM

Yorumlar 0