Google Geriledi!

Google Geriledi!

Dünyanın en önemli teknoloji ve internet şirketlerinden Google, son yıllardaki en önemli düşüşlerinden birini yaşadı. İşte detaylar…

Google ana sayfası, her internet kullanıcısının gün içinde birçok kez tıkladığı bir sayfa. Arama motoru üzerinden internet üzerinde yer alan hemen her bilgiye ulaşabilmek mümkün. Bununla birlikte şirket için tek mecraa arama motoru değil. İnsansız otomobillden, giyilebilir teknoloji ürünlerine; mobil isletim sistemi Android’den robotlara kadar birçok faaliyet alanı söz konusu. Bununla birlikte yayınlanan bir istatstik, teknoloji devinin arama motoru alanında düşüş yaşadığını ortaya koydu.

Son bir yıl içindeki değişimi ele alan araştırmada Google’ın arama motorunun internet kullanımı bakımından yüzde 2.1 oranında düşüş sergilediği görüldü. Buna karşın pazarda açık ara lider konum devam ediyor. Toplam arama motoru taleplerinin dörtte üçlük diliminin kontrolü Google’da.

Yahoo yükselişte

Arama motoru rekabetinde Bing ve Yahoo ise diğer takipçiler. Bing’in yüzde 12.5’lik bir pay elde ettiği görülüyor. Yahoo son bir yıl içinde yüzde 1.8’lik yükseliş göstermeyi başardı. Bu başarıda Mozilla’nın arama motoru olarak Yahoo’yu kullanması önemli bir etken durumunda yer alıyor. İki şirket arasında yapılan anlaşma neticesinde Mozilla kullanıcılarına sunulan arama motoru Yahoo şeklinde.

YORUM

Yorumlar 0