Apple Store Zorlu Center Ödüllendirildi

Apple Store Zorlu Center Ödüllendirildi

Apple tarafından verilen 2014 Yapı Ödülleri’nde İstanbul Zincirlikuyu’da yer alan Apple Store Zorlu Center, iki dalda ödüle layik görüldü. Söz konusu ödüllerin, “Yapısal Mühendislik Harikası” ile “En İyi Ticari ve Perakende Yapıları” kategorilerinde olduğu açıklandı. Verilen bu ödüller Türkiye adına yeni bir gurur kaynağı olurken, ülkemizi dünya teknoloji gündemine bir kez daha getirmeyi başardı.

Jüri üyeleri, mühendisler ve üretenler arasındaki Apple Store Zorlu Center’da gerçekleşen iş birliğinin türünün olması gereken en iyi örneklerinden biri olduğuna işaret ettiler. Dikkat çekici ve minimalist bir yapının ortaya çıkarılması için tamamlanan sürecten övgüyle bahsedildi. Yapı ile ilgili bir örnek verilecek olursa; güçlendirilmiş tek panel lamine camın, hafif ağırlıktaki çok ince CFRP tavana sadece silikon kullanılarak birleştirilmesi, cam endüstrisinin gelişimini çok daha ileri noktalara taşıyor.

Apple Store’un Türkiye’deki ilk direkt satış mağazası, minimalist ve ihtişamli bir yapıya sahip. İçeri girer girmez kolaylıkla ulaşılabilen, incelenen ve bilgi sahibi olunan teknoloji ürün ve aksesuarlarının yanı sıra yapının mimari detayları da beğeni ile izleniyor. Apple Store Zorlu Center’ın içine girdikten sonra uzun süre çıkamayan teknoloji severlerle çalışanlar arasındaki iletişim, eğlenceli aktiviteler ve feedback odaklı satışlar da mağazanın dizaynıyla doğrudan olmasa da dolaylı olarak ilgili. Camdan oluşan tasarımda, günışığının alınabiliyor olması ise büyük beğeni görüyor.

Teknoloji Turu ailesi olarak, Mühendislik firması Eckersley O’Callaghan ile mimar Norman Foster öncülüğünde Foster ve Partnerleri’nin iş birliği sayesinde ortaya çıkan Apple Store Zorlu Center’ın kazandığı bu prestijli ödüller için emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

YORUM

Yorumlar 0