Fifa 15 Ultimate Team Hakkında Her Şey

FIFA UT'nin yıldızı olmaya hazır mısın?

Fifa 15 Ultimate Team Hakkında Her Şey

Tüm futbolseverlerin severek oynadığı FIFA 15'te yeniliklerle dolu Ultimate Team hakkında tüm bilinmeyenleri sizlerle paylaşacağız...

Bu makale, FIFA 15 UT hakkında daha önce görmediğiniz sayıda detay içerir. Aradığınız hemen hemen tüm soruların yanıtları birazdan karşınızda. Ancak çözemediğiniz konular veya sormak istedikleriniz olduğu taktirde bize en alttaki mail adresi üzerinden ya da yorum kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Başlıyoruz…

Her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki Fifa 15’in Xbox One versiyonu dışındaki hiçbir konsolda Ultimate Team’de Legendary Team özelliği taşıyan oyuncular yer almamaktadır.

Legendary Team Nedir?

Single Player olarak maç yapmak istediğinizde Rest Of World, lig ekranında kaşınıza çıkan Classic takımındaki efsanevi emekli oyuncular(Eric Cantona, Arthur Zico vb.) ve bunun gibi bir çok unutulmayan oyuncunun bulunduğu bir özelliktir.(Xbox One’da FIFA 15 Ultimate Team’de açtığınız paketlerden Maradona, Pele, Zidane gibi oyuncular çıkabildiği gibi kendinize bu oyunculardan oluşan takım kurabiliyorsunuz)

Legendary dünyası

Not: Bu oyuncular Legendary dünyasının sadece bir kısmı, daha bilmediğimiz bir çok oyuncu çıkabiliyor.

Eğer oyunun FIFA 15 Ultimate Team Edition olan paketini aldıysanız 5 maç için Messi’ye, Adidas All-Star Team’e ve 40 Hafta boyunca her pazarı pazartesiye bağlayan gecede 1 Gold paketi bedavaya elde edeceksiniz demektir.

Not: Başka bir takım ile online maç yaparken oyuncunun etrafında ki mavi çizgiden Kiralık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Öncellikle oyun sizlere 500 Coins( Oyun parası) ve Fifa 14’teki başarılarınıza bağlı birkaç tane gold paket hediyesi ile geliyor.

Paketler Gold ve Premium Gold olarak 2’ye ayrılıyor.

Gold paketlerden 12 adet item(10 Gold 1 Rare) çıkıyor.

Premium Gold paketlerden ise 13 adet item(10 Gold 3 Rare) çıkıyor.

Sonrasında ise Fifa 14’te de olduğu gibi size Takımınızın ismini değiştirmek, manager almak, pazardan bir oyuncu almak ve satmak vb.. görevler vererek oyunu öğrenmenizi sağlıyor. Fakat bu sefer Fifa 14 te ki gibi Görevleri tamamladığınızda hediye olarak Gold paket vermiyor. Böylelikle oyuna başlamış oluyorsunuz. EA hesabınıza bağlı olan paralar ile katalogtaki oyuncuları 3-4-5 ve 8 maçlık kiralayabiliyorsunuz.(Kira süresi biten oyuncuyu maalesef tekrar kiralama ya da kontrat yapma şansınız olmuyor fakat ben bu oyuncuyla oynadım diye arkadaşlarınıza göstermek isterseniz My Club da saklayabilirsiniz) Oyuncular içerisinde Lewandowski, Sneijder, Bale gibi isimler de var…

 Chemistry (Kimya)

Sonra kendinize Chemistry (Kimya) özelliği yüksek olan bir takım kurmanız gerekiyor…

Oyun size Ultimate team de x Lig den takım kurmak istiyorum ama o lige ait en iyi oyuncular kimlerdir diye sormadan önce yardımcı olabilmek ve yol gösterebilmek için Consept Squad özelliğini çıkartmış. Öncelikle bu özelliğe girdiğinizde size hangi ligden takım kurmak istediğinizi ve hangi taktikte oynamak istediğinizi soruyor. Sonrasında ise Sizin seçtiğiniz taktiğe en uygun seçtiğiniz ligde oynayan en iyi oyuncuları size sıralıyor. Yalnız bu yardım sadece büyük ligler ( İngiltere, İtalya ,İspanya vb.) için geçerli. Mallesef Consept Squad’da bulunan oyuncuları kendi takımınızda oynatamaz onlara kontrat basamaz ya da Consept takım ile maç yapamazsınız…

Consept Squad

Yukarıda ki resimde bir Consept Squad görüyorsunuz. Oyun size orta sahanın ortasında bir yıldız verdiğinde onu alıp oynattığınızda maksimumu verim alacağınız anlamı çıkmasın. Bu sistem, sizler istediğiniz oyuncuları oraya koyarak takım kimyasının nasıl etkileneceğini oyuncuyu satın almadan görmeniz için yapılmıştır.

Gelelim Chemistry (Kimya) özelliğine. Nedir bu chemistry ? Ne işe yarar? Oyuncuların gücünü arttırır mı?

Kimya özelliğinin yüksek olması oyuncuların performanslarında artışa ve daha geç yorulmalarına sebep olur. Bu nedenle son derece önemlidir. Oyuncuların kimyalarının birbiri ile uyuşması için ya aynı ülkenin milli takım oyuncusu olması ya da aynı Ligde top koşturuyor olması gerekiyor. Bu demek oluyor ki yaratıcılığınız ile kimsenin aklına gelmeyecek takımlar oluşturabilirsiniz. Size yardımcı olabilmesi açısından kendi kurmuş olduğum takımı sizinle paylaşıyorum.

Aşağıda ki resimde farklı olarak göreceğiniz şeyin İspanya liginden kurulmuş bir takım olmasına rağmen sol kanatta aynı ülkeye ait(Brezilya) oyunculardan bir hat oluşturarak oraya Ramires’i entegre ettim. Böylelikle İspanya ligindeki süper yavaş defansif ortasaha oyuncularını oynatmak zorunda kalmadım. (Örn: Busquets, Khedira)

Active Squad

Ayrıca Takımınızın Teknik direktörüne de kurmuş olduğunuz lige ait kartı basmayı unutmayın oyuncularınıza 1 chemistry puanı kazandıracaktır.(Toplam Chemistry her oyuncu için 10’dur).Yukarıda görmüş olduğunuz takım için uygun teknik direktör Brezilyalı bir Teknik direktöre İspanya Ligi kartı basmak olacaktır.

Bonus Chemistry

Ayrıca satın almış olduğunuz ya da paketlerden çıkartmış olduğunuz oyuncuları takımda 10 maç oynattıktan sonra oyuncu kendini güvende hissediyor ve bu da +1 Kimya artışı demek oluyor.

Kimya kartı nedir? Oyunculara Kimya kartı basmak nasıl olur? Kimya kartlarından maksimum verim nasıl alınır? Hangi oyuncuya hangi kimya kartı basılmalıdır?

Kimya kartı

Oyuncuların kimyaları ve Teknik direktör birbiri ile uyumlu ise bu uyum oyuncuların özelliklerine yansıyarak gözle görülür bir artış söz konusu oluyor.. Ultimate Team de ki bir güzel özelliklerden biri de bu artışa bizim yön verebiliyor olmamız. Bu da Kimya kartları ile oluyor. Kimya kartları bir oyuncunun belirli özelliklerini arttırmaya yarıyor. Kimya kartlarından maksimum verimi alabilmek için, Takım kimyasını da yüksek tutmak gerekiyor. Kimya kartları Defans, ortasaha ve forvet olarak ayrılıyor. Örn:

Special Chemistry

Yukarıdaki resimde ortasaha oyuncularına basılabilecek kimya kartları ve maksimum kimyada alınabilecek verimi gösteriyor.Yalnız bunların dışında bir de ‘’Special Chemistry’’ denilen özel kimya kartları var. Pazar da diğerlerine göre çok daha pahalı fiyatlara satılan bu kartlar da (1500 – 4500 Coins) paketlerden çıkması çok zor olan ve en çok tercih edilen kartlardır.

Özel kartların en büyük özelliği her mevkii için de (Defans, ortasaha ve forvet) 3 adet Pace=Hız yükseltiyor olması. Hızın oyunda Tanrı gibi kabul edildiğini unutmayalım. Bir oyuncuya 1 den fazla kart maalesef basılamıyor. Basılır ise bir önce ki basılmış olan kart tamamen kayboluyor. Basılmış olan kartları ise geri alamıyoruz. Kartları kullanmadan önce dikkatlice düşünerek basmakta fayda var. Hangi oyuncuya hangi kartı basacağınızı oynatmak istediğiniz oyuncunun özelliklerine göre seçebilirsiniz.

Son olarak Training, Fitness ve Staff kartlarını sizlere anlatacağım.

Training kartları oyunculara 1 maç için belirli özelliklerini ya da tüm özelliklerini(Kullandığınız karta bağlı) fazlasıyla arttıran kartlardır ve 1 maç sonra oyuncu normal özelliklerine geri döner(Külkedisi misali:)) Bir oyuncuya Training kartı basılmış olduğunu güç ve mevki kısmındaki kabartmadan anlayabilirsiniz. Tüm özellikleri 10,6 veya 4 adet ya da tek bir özelliği 10-15 adet arası arttıran kartlar mevcuttur. Keza pazarlarda oyunculara altın kartlar basıp bilmeyenlere fahiş fiyatlara satmaya çalışan süper zeka arkadaşlarımızı görüyoruz.

Training, Fitness ve Staff kartları

Fitness kartları adından da anlaşıldığı üzere oyuncuların yorulması durumunda oyuncuyu 1-2 maç dinlendirmek yerine oynatmaya devam etmek isteyenler için ve online sezonlarda hayati önemi olan kartlardır. Fitness kartları tek bir oyuncuya +60 ve +40 olarak basılabilen ya da Squad training olarak tüm takıma +30 Fitness kazandıran kartlardır. Fakat tüm takıma tek tek kart basmaktansa 1 adet Squad Training kartı satın alıp basmak sizin için daha karlı ve uğraşsız olacaktır.

Not: Squad Training lerinizi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız. Ultimate Team ana ekranında Squad Kısmına girdiğinizde (Ps4 İçin) üçgen tuşuna basarak Apply Team Training kısmından kullanabilirsiniz.

Apply Team Training

Staff Kartları ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Staff kartları bir nevi oyuncular için antrenör görevi görür. Mesela %15 Şut antrenörü kartı aldığınızı düşünürsek oyuncularınızın şutu %15 oranında artış gösteriyor. Bu nedenle Gold Staff kartlarını tamamlamanız son derece önem taşıyor. Staff kartlarını kullanabilmek için ekstra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Almış olduğunuz Antrenörü kulübünüzde tutmanız yeterli olacaktır.

FIFA 16 UT Logo Değiştirme

Kulüp > Arama > Kulüp Öğeler > Rozetler yolunu izleyerek size sunulan logolardan birini değiştirebilirsiniz. PS4 için kareye, Xbox için de X’e basarak seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BiTMEDİ!

Ve biraz da video. Biraz gol, kaleci taktikleri, penaltı ile nasıl gol atılır sorusuna cevap ve birkaç gol taktiği daha… Aşağıdaki videolara göz atın. FIFA 16 Ultimate Team makalesinde görüşünceye dek hoşçakalın.FIFA 16 Ultimate Team incelemesi artık sizlerle. FIFA 16 UT için buraya, FIFA 15 incelemesi için buraya tıklayınız.

Yazan: Tahir Ustabaşıoğlu

Tüm hakları saklıdır!

YORUM

Yorumlar 19
 • comment-avatar
  Çağdaş kızılhan 8 sene

  Hocam takımın kimyası yüz olduktan sonra bazı oyuncuları 7 8 olması kötü mü yoksa yüz olduğu halde hepsini uyumlu yaparsak hepsi on olursa ama takımın kimyası yüzün üstüne çıkmadığı için aynı kalıcam bi yararı oluyo mu ve özel kimya kartlarını bulamadım insigniem var haftanın takımından sarı siyah fişek gibi 🙂 onu basıcam

 • comment-avatar
  Erhan Akçay 8 sene

  Süper bir yazı olmuş hocam elinize sağlık

 • comment-avatar
  Suat 8 sene

  paylaşım için tesekkurler

 • comment-avatar
  Futbol tutkunu 8 sene

  Hocam kimya neye göre değisiyo hep oyuncuları oynaması gereken yerde oynatıyorum genede olmuyo ????? Tşk

 • comment-avatar
  Yasin 8 sene

  @FUTBOL TUtKUNU kimya için oyuncuların yerlerinde oynaması tahmin edildiği gibi işe yaramıyor. Kimya çok ayrı birşey oyuncuların bir arada maç yapmaları, kazanmaları kimyayı artırıyor mesela. Bir anda olacak şey değil, transferler yaparak kimyanı artırabiliyorsun ayrıca.

 • comment-avatar
  Umut Can Turhan 8 sene

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık abi FIFA 16 içinde bekliyoruz.Takipteyim(:

 • comment-avatar
  Ferhat Özal 8 sene

  Biraz uzun olmuş ama okumaya değer, herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

 • comment-avatar
  Android Oyun 7 sene

  Uzun bir yazı olmuş 10 dk’da anca bitirdim tavsiye olunur.

 • comment-avatar
  Kadir HACIHASANOĞLU 7 sene

  ABİM YAZI SÜPER AMA LOGO NASIL DEĞİŞİYOR BİRKAÇ ARKADAŞIM DEĞİŞMİŞTE???

  • comment-avatar

   Kulüp> Arama> Kulüp Öğeler> Rozetler yolunu izleyerek size sunulan logolardan birini değiştirebilirsiniz. PS4 için kareye, Xbox için de X’e basarak seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • comment-avatar
  Tuna aksoy 7 sene

  Oyuncularin genel degerlerini nasıl yukseltebilirim mesela caner erkin 82 li degeri var adam altin degil mavi onları nasıl yapabilrim hocam?? Acil donerseniz çok sevinirim

 • comment-avatar
  yasar 7 sene

  Emeğine sağlık hocam bilgilendirici bir yazı olmuş

 • comment-avatar
  Murat Özkaya 7 sene

  Hocam yirmi farkli ligden takımla maç kazanın diyor. Tek bu görev kaldı. Ancak neredeyse 25 ligden takım kurup kazandım ama görev tamamlanamadı. Bunu nasıl yapmalıyım.

 • comment-avatar
  Mehmet 7 sene

  Şey kl hocaları nasıl kullanılıyo

 • comment-avatar
  Siho.guclu1965@hotmail.com 6 sene

  Benim sorunum yeni aldığım oyuncuları gülube
  Alamıyorum hızlı satışa goyamiyorum transfer listemde 55 oyuncumvar trasferlisdem doluama almak almakisdedigimde transfer gönder komutu başarısız oldu diyor lütfen yardimci olurmusunuz

 • comment-avatar
  Siho 6 sene

  Yeni aldığım futbolculari kulübe Alamıyorum transfer listemde 55 oyuncum var ama hızlı satışa gonderemiyorum transfer listemden almak istediğimde gönder komutu başarısız oldu diyor lütfen yardimci olurmusunuz?

 • comment-avatar
  Vedat 6 sene

  ACİL ACİL ACİL | Arkadaşlar genrl derece ise yariyomu mesela bazi oyuncular derecesi 95 ayni oyuncu 90 olmasına rağmen hiz şut pas daha iyi genrl derece burda etkisiz mi kalıyir….

 • comment-avatar
  metehan 6 sene

  nasıl girçez ultumet e