Akıllı Telefon Satışlarında Son Durum

Akıllı Telefon Satışlarında Son Durum

Araştırma şirketi Digitimes Research tarafından yayınlanan bir rapora göre Samsung, Apple ve LG yılın 3. çeyreğinde en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren üç markası…

Araştırmanın kapsadığı dönem Apple’ın yeni akıllı telefon modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı, Samsung’un ise Galaxy Note 4’ü satışa çıkardığı kritik bir zaman dilimini kapsıyor. Rekabetin uçlarda yaşandığı pazarda Samsung ilk sırada yer aldı. Onu Apple izlerken, LG’nin ise üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

Araştırmada Çin’li iki marka Huawei ve Xiaomi, dört ve beşinci sıraları alırken bir diğer Çinli Lenovo ise altıncı sırada yer aldı. Onları ZTE izledi. Xiaomi’de yüzde 200 oranındaki büyüme dikkat çekti.

Samsung, Apple, LG

2014 yılında şimdiye kadar 1.22 milyar ünite akıllı telefonun satıldığı, yılsonuna kadar satışların 2013 yılına göre yüzde 30 daha az olacağı işaret edilen konular arasında yer aldı. Çin ve Hindistan’da akıllı telefon üreten şirketlerin büyümesinin 2015’te de devam edeceği vurgulandı.

1.2 milyar kişinin yaşadığı Çin pazarında, Çinli şirketlerin hegemonyasının 2015’te iyiden iyiye kesinleşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Apple, LG ve Samsung, tüm çabalarına karşın Çin pazarında, yerel üreticilerin fiyat politikaları ile baş edemiyorlar. Sürecin uzun yıllar daha devam etmesi bekleniyor.

Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde 4G’nin (LTE)aktif hale gelmesi ile beraber 2015 yılında, bu teknolojiye sahip cihazlara yönelimin yoğunlaşması bekleniyor. Bu durumun özellikle Samsung için önemli bir satış ivmesi doğurması diğer beklentiler arasında.

YORUM

Yorumlar 0