Teknoloji Sektöründe Kadınlar Daha Düşük Maaşa Çalışıyor

Teknoloji Sektöründe Kadınlar Daha Düşük Maaşa Çalışıyor

Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar düşük maaşla çalışmalarına karşın teknoloji sektöründe erkeklerden çok daha az sayıdalar.

İş ve iş bulma konusunda hizmet veren Hired.com sitesinde yer alan bir araştırmaya göre kadınlar, yazılım mühendisliği gibi pozisyonlarda benzer eğitim ve deneyime sahip oldukları erkeklere göre yaklaşık yüzde 9 daha düşük maaşlara çalışıyorlar. Buna karşın teknoloji dünyasında çalışan kadınlar, erkeklere göre daha az sayıda.

Altı aylık bir çalışmanın ürünü olan araştırma sonuçları, teknoloji dünyasına dair iş kollarındaki kadın-erkek çalışan yüzdesiyle de açıkça ortaya konuluyor. Örneğin Facebook ve Google gibi büyük şirketlerde ağırlıklı olarak beyaz ve Asyalı erkeklerin çalıştığı görülüyor. Özellikle teknik personel ve yönetim kademelerinde kadınların sayısının çok daha az olduğu dikkat çekiyor.

Kadınların erkeklere göre çok daha az sayıda, üstelik daha düşük maaşlarla çalıştığının ortaya çıktığı teknoloji sektöründe bunun nedenlerinden biri hakkında dünyanın en önemli şirketlerinden birinin başındaki isimden de kısa süre önce ilginç bir yorum geldi.

Kadınlar kendilerini sabote ediyorlar!

Yazılım ve donanım şirketi Microsoft CEO’su Satya Nadella, kadınların maaşa dair görüşmelerde kendilerini sabote ettiklerine işaret ederek, gerçek anlamda zam isteyemediklerini, sistemin kendilerine zam verilmesini gerekli kıldığı konusunda da inandırıcı olmadıklarını söyledi.

YORUM

Yorumlar 0