Asus 2015’te Kaç Milyon Adet Telefon Satacak?

Asus 2015’te Kaç Milyon Adet Telefon Satacak?

Tayvanlı teknoloji şirketi Asus, 2015 yılında kaç milyon adet akıllı telefon satışı hedeflendiğini açıkladı. Şirketin 2014 yılı sonuna kadar satmayı beklediği akıllı telefon adedi ile karşılaştırıldığında telafuz edilen rakam bir hayli ütopik görülüyor…

Asus markası dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarları ile küresel düzeyde büyük ilgi gören bir marka olarak biliniyor. Şirketin Türk pazarına yönelik başarısının temelini ise bilgisayar modelleri alıyor. Bunun yanı sıra tablet ve akıllı telefon modelleriyle de son yıllarda mobiliteye yönelik pazarlarda ilgi gören şirketin, genel olarak yüzde 3-4 aralığında bir pazar payına sahip olduğu görülüyor.

Küresel bağlamdaki akıllı telefon satışlarında Samsung’un lider olduğu, Apple’ın ise ikinci sırada yer aldığı görülürken üçüncülük kürsüsü ise bir hayli karışık. HTC, Sony, Xiaomi, LG gibi şirketlerin yüzde 5 ve etrafındaki pazar paylarıyla kıyasıya bir yarışta olduğu görülüyor. Bu sıralamanın devamında ise Asus’un pay kapmaya yönelik adımları dikkat çekiyor. ZenFone 5 ve ZenFone 6 modelleri ile öne çıkan şirketin resmi olarak 2014 yılında kaç milyon adetlik satışa ulaşmayı beklediği ise net olarak açıklandı. Buna göre Asus, bu yıl sonuna kadar sekiz milyon ünitelik akıllı telefon satışı öngörüyor.

Bu rakamın oldukça gerçekçi olduğu görülürken paylaşılan 2015 hedefi ise bir hayli iddialı, hatta kimi teknoloji çevrelerine göre neredeyse hayal olarak tanımlanıyor. Evet, bu telafuz edilen rakam 16 milyon adet şeklinde. Yani 2014 satışlarının tam olarak iki katı. Sektörde bu denli büyük bir pazar payı sıçramasının hedef gösterilmesi ise bir teknoloji şirketi adına ‘motivasyon’ amaçlı olmanın çok daha ötesinde.

Asus’un 2015’te çok daha modern ve güçlü cihazlarla piyasaya çıkması söz konusu olabilir. Şirketin Android işletim sistemini arkasına alan güçlü Qualcomm ve Intel işlemcilerle gelmesi söz konusu olabilir.

YORUM

Yorumlar 0