Google’dan Berlin Duvarı’nın Yıkılışı Doodle’ı

Google’dan Berlin Duvarı’nın Yıkılışı Doodle’ı

Berlin Duvarı’nın Yıkılışı, Google ana sayfasının 9 Kasım 2014 tarihli doodle’ı oldu. Google.com ya da Google.com.tr’yi tıklayan internet kullanıcıları aşağıdaki doodle ile karşılaşıyor. Doodle tıklandığında karşınıza bir video çıkıyor.

13 Ağustos 1961’de Berlin’de yapımına başlanan Berlin Duvarı, Doğu Alman vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçışlarını önlemek amacıyla kurgulandı. 43 km uzunluğundaki duvar, bir diğer deyişle abluka duvarıydı. Batılılarca insanları bir noktada tutmayı amaçlayan, bir tür hapishane, daha bilinen adıyla da Utanç Duvarı (Almanca: Schandmauer) olarak adlandırılıyordu.

berlin-duvarı

Berlin Duvarının Yıkılışı

Yapılışından 28 yıl sonra, 9 Kasım 1989 tarihinde Doğu Almanya hükümetinin vatandaşlarının istedikleri ülkelere gidebileceğini açıklamasıyla artık sadece bir figür vazifesi görmeye başladı.

13 Haziran 1990’da yıkımına başlanan Berlin Duvarı, en nihayetinde de 13 Ekim 1990’da bazı sembolik kısımları haricinde ortadan kaldırıldı. Günümüzde duvarın parçaları dünyanın birçok ülkesinde sergilenmektedir. Almanya’da kalan kalıntıları ise turistik amaçla ziyaret edilmektedir.

YORUM

Yorumlar 0