Güle Güle Nokia

Güle Güle Nokia

Üzgün müyüz üzgünüz, mutsuz muyuz, evet! Nokia artık yok, Nokia Lumia çıkışlı akıllı telefonların yeri artık tozlu raflara doğru itiliyor, çünkü Microsoft, ‘Microsoft Lumia’ adıyla ilk akıllı telefonu ile tüketicilerin huzurunda. Modelin tam adı Microsoft Lumia 535. Üstelik bu model, teknoloji dünyası için oldukça tanıdık bir modelin, Nokia Lumia 530’un yeni versiyonu halinde. Peki hikayeyi tamamen sonlandıran Microsoft Lumia 535’in özellikleri neler?

Nokia Tasarım

Tasarım

Nokia Lumia’nın yerini alan Microsoft Lumia’nın Nokia mirasını tasarım açısından sürdürdüğü görülüyor. Görünümü neredeyse öncül modeli Nokia Lumia 530 ile aynı olan Microsoft Lumia 535’in biraz daha küçük olduğu dikkat çekiyor. Renkler ise mavi, turuncu, koyu gri, siyah ve beyaz şeklinde. Cihazla birlikte yeni kapakların da satışına başlanacak.

Nokia Donanım

Donanım

5 inçlik 960 x 540 piksellik ekranla gelen model, 1.2 GHz hızına kadar ulaşabilen dört çekirdekli işlemcisi ise Qualcomm imzası taşıyor. Snapdragon 200 adını alan işlemci modülü ile birlikte Microsoft Lumia 535’in orta/alt seviye akıllı telefonların neredeyse sınırında bir teknoloji örgüsüne sahip olduğu görülüyor.

Nokia Fiyat

Fiyat

Windows 8.1 önyüklü cihazda fiyat ise Avrupa’da 110 Euro olarak belirlendi. Bu fiyata lokal vergiler dahil değil. Türkiye’deki fiyatının da 500-600 TL civarında olması muhtemel görünüyor.

Nokia Lumia

Bu arada…

Nokia marka akıllı telefonların yanı sıra normal ‘cep telefonu’ sınıfında da bazı değişiklikler tüketici mağazalarında dikkat çekiyor. Normal cep telefonları neredeyse ulaşılmaz, bulunmaz noktasında. Stoklar Teknosa, Media Markt, Vatan Computer, Bimeks gibi büyük tüketici elektroniği mağazalarında yay ok ya da son birkaç adet şeklinde… Microsoft’un fiziksel tuşlu telefon çıkarmayacağını da varsayarsak son Nokia tuşlu telefonun da kısa süre içinde soyunun tükeneceğini vurgulayabiliriz.

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    yıldıray 8 sene

    haberlerinizi okumayı seviyorum:)