Bir Kadını İzinsiz Görüntüleyen Google Cezaya Çarptırıldı!

Bir Kadını İzinsiz Görüntüleyen Google Cezaya Çarptırıldı!

Teknoloji devi Google, Kanada’da bir kadın tarafından mahkemeye verildi ve hukuk mücadelesinde kazanan taraf olmayı başardı… Peki konu neydi? İşte detaylar…

Google, Haritalar Sokak Görünümü adını alan hizmeti ile çeşitli araçlar kullanarak dünyanın her yerinden görüntüler topluyor ve bunları internet aracılığıyla tüm insanlara sunuyor. Bu sayede Galapagos Adaları’na Fuji Dağı’ndan Arap Çölleri’ne kadar birçok yerin görüntülerine erişebilmek mümkün. Bununla birlikte bazı görüntüler teknoloji devi Google’ın başını ağrıtabiliyor.

Google’ın Sokak Görünümü

Kanada’da bir kadın, Google’ın Sokak Görünümü fotoğraflarından birinde kendisine ait bir görüntünün yer aldığını ve bunun için de izin alınmadığını gerekçe göstererek Google’a dava açtı. Söz konusu görüntüde kadın tamamen çıplaktı!

Açılan davayla birlikte Google’dan herhangi bir açıklama gelmedi. Ardından Google, ‘evet, bir özel hayat gizliliği söz konusu…’ diyerek cezayı ödemeye yönelik isteğini gözler önüne sermişti ki dava noktalandı. Kanadalı kadının 45 bin dolarlık tazminat istediği davada mahkeme, bu meblağanın ödenmesine gerek görmedi. Ancak yine de kadın tazminat almış oldu.

Bu ilginç dava konusunun sonucunda Google, kadına 2250 dolar tazminat ödedi.

YORUM

Yorumlar 0