Online Pazarlama Kampanyalarında Tıklanan E-posta Olmak

Online Pazarlama Kampanyalarında Tıklanan E-posta Olmak

İnternetin gelişi iş dünyasının manzarasını tamamen değiştirdi. Şimdi neredeyse her şirketin daha iyi satışlara ulaşabilmek için online varlığının olması gerekli. Hepsi bu da değil; eğer bir iş söz konusuysa online pazarlamasının da yapılması gerekiyor.

E-postaların pazarlama kampanyalarında önemli bir rolü bulunuyor. Özellikle e-ticaret sitelerinin yoğun olarak başvurduğu bu yöntemde hedef mümkün olduğunca fazla kişiye e-posta göndermek. Ancak başarının anahtarı sadece herkese gönderilen e-postalar değil. Peki ne tür e-postalar internet kullanıcıları tarafından tıklanıyor? Kullanıcı neyi arıyor ve online pazarlamada hangi püf noktaları uygulanırsa daha çok kişiye ulaşılır? İşte yanıtlar…

Konu satırı mükemmel olmalı

Hedef kitlenin dikkatini çekecek e-posta yoluyla pazarlamanın anahtarı konu satırıdır. Kesinlikle mükemmel olmalı! Gönderilen yüzlerce e-posta arasından fark edilir olmalı. Peki ama nasıl?

İlgi çekici ve zekice olmalı. Konu satırı için mutlaka zaman ayrılmalı ve dolayısıyla kapsamlı bir planlama yapılmalı. Kesinlikle aldatıcı olmamalı. Eğer e-postanın yalnızca tıklanması isteniyorsa sadece ilk aşama geride kalmıştır.

Konu satırının fark edilmesi güç hileler içermesi, hile anlaşıldığında planlamanın hüsrana uğramasına neden olabilir. Unutmayın bir kez tıklandıktan sonra kötü intiba bırakan e-posta, muhtemelen bir daha asla tıklanmaz.

Bazı sorunlara çözüm getirin

E-postalarda sorunları çözebilen yapı sunmaya özen gösterin. Örneğin, ‘bize şu konuda soru sorun’ türündeki feedback arayışları, internet kullanıcı tarafından sempati ile karşılanacaktır. Size e-posta üzerinden gelen sorulara yanıtlar gönderin.

Özel hissettirin

E-postayı tıklayan kimsenin içerde bulacakları büyük önem taşır. ‘Yapınız’ gibi kurumsal kelimelerin yerine ‘yapın’ gibi daha direkt kelimeler seçin. E-postaların okuyucu için özelleştirilmesi de bu noktada düşünülebilir. Örneğin bazı kullanıcı özellikleri tanımlanmış e-posta hesapları için daha resmi kelimelerle kurgu sağlanabilir. Bu yönde de kategorilendirme yapılabilir.

En doğru zamanı seçin

Hedef kitle ne zaman e-postalarını açar? Gecenin ortasında mı? Hayır! Bu tür gönderiler e-posta kutularında kalır, üzerinde yeni e-postalar ve emin olun bu gibi durumlarda açılma oranlarının azaldığı görülmüştür. Bu nedenle doğru zamanı bilmek gerekir.

Araştırmalara göre salı, çarşamba ve perşembe günlerinin e-postaların en fazla açıldığı günler olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedenlerinin başında hafta sonu gönderilen e-postaların pazartesi günlerinin de posta kutularında yoğunluğa neden olması ve cuma, (birçok çalışan için cumartesi de dahil) günlerinin de haftanın sonu olması nedeniyle yoğunluk olan günlerden olduğuna işaret ediyor.

Çekici görseller kullanın

Amaç, e-postaların tıklanması ve ardından da ilgili web sitesine tıklanılmasının sağlanması. Bunun için önemli aşamalardan biri de e-posta içeriğindeki görsellik. Güzel görsellerle hazırlanan e-postaların güven verdiği görülmektedir.

E-postada bağlantılar

İnternet kullanıcılarının e-posta içeriğindeki mavi renkli bağlantılardan nefret ettiği görülmüştür. Bu tür içerikler başarısız bir e-postanın da yolunu açar, sevimsizdir. Bir pazarlama e-maili, mutlak suretle ilgili web sitesine link içerecektir. Bu linklerin güzel görsellerin üzerine yerleştirilmesi ya da tasarlanmış özel kutucuklar içinde sunulması başarının önemli anahtarlarındandır.

Sosyal paylaşım

E-postaların daha fazla kişiye ulaşmasının önemli yöntemlerinden biri de metnin genellikle en altında yer alan sosyal paylaşım butonlarıdır. E-postanın geniş kitlelere paylaşımını sağlayan bu metot, yine sosyal ağ ikonlarına yerleştirilen linklerle sağlanmalıdır.

YORUM

Yorumlar 4
 • comment-avatar
  Suat 8 sene

  Harika bir yazı olmuş e-ticaret sitesi sahibi genç bir yönetici olarak çok beğendim. Hazırlayan ekibin eline sağlık. Devamını görmek isteriz.

 • comment-avatar
  ahmet 8 sene

  Spam’a özendirme yazısı olmuş. Bana ne diye e posta göndersinler reklam için? Posta kutumda reklam postası görmek istemiyorum. Saçma buluyorum. Açmak istemiyorum. Zaten ya filtreye takılıyor ya da ben direk siliyorum. Ne diye yolluyorlar ki? Siz de bunları özendirmeyin. Kaldırın bu saçma yazıları.

 • comment-avatar
  SERHAN YILMAZ 8 sene

  Özendirmekten ziyade bari yapıyorsunuz düzgün yapın yazısı olmuş ben çok beğendim.

 • comment-avatar
  TURAN 8 sene

  @AHMET APPLE BİLE BUNU YAPIYOR YAPMAYAN FİRMA VAR MI BEN NEREYE ÜYE OLSAM GELİYOR AÇIKCASI. KAÇINILMAZ BİR ŞEY NEDENİ DE TIKLANABİLİYORLAR BAZEN ÖYLE BİR BAŞLIK GÖRÜYORUM Kİ BAKMAZSAM OLMUYOR