Üzgünüz, Havadan Takip Edileceksiniz!

Üzgünüz, Havadan Takip Edileceksiniz!

Amansız takipleri hep Amerikan aksiyon filmlerinde izlediniz, ancak artık doğal bir yaşam ritüeli olarak gerçekten takip edilebilirsiniz. Drone adlı aygıtlar sizi gözetlemeye hazır!

Uzaktan kumandalı arabaların evriminin böyle olacağın kim tahmin edebilirdi? Önce uçmayı başardılar, sonra çok uzaklardan kontrol edilebilmeyi ve tüm bunlara bir de video kaydı gibi özellikler eklendi. Ortaya çıkan aygıtlar drone adını alırken amaçları minik bir helikopter edasıyla havada süzülüp video kaydı gerçekleştirmek ya da fotoğraf çekmek şeklinde tanımlandı. FBI gibi kurumların bu aygıtlarla bilgi topladığı, bazı devlet sınırlarının bu tür aygıtlarla kontrol edildiği biliniyordu, ancak yakın gelecekte işler biraz daha değişeceğe benziyor.

Drone adını alan bu aygıtlarla ilgili son dönemdeki çalışmalar hız kazandı ve çok sayıda robotik mühendislik şirketi bu konuyla ağırlıklı olarak eğiliyor. Amaç ise elbette doğa görüntülerinin video kaydı değil, askeri temele dayanan konulardan güvenliğe drone’lar hayatın hemen her yerinde yer alacaklar.

Örneğin AirDog adlı drone’lar, spor müsabakalarında kullanılmakta. Ayrıca FAA Texas adlı şirket Drone testlerine başladığını duyurdu; yine bir diğer Amerikan şirketi Hekso+ ise drone üzerine çalışıyor ve çalışmadaki aygıtın adı da açıklandı: Super Selfie Machine. Bunlar hayatın belli konularını kapsayan küçük adımlar sonraki adım ise gidilen her yerde insanları izlemeye odaklanıyor. Yavaş yavaş…


Örneğin bir adli şüpheli, drone ile izlenecek hatta bazı süper-suçluların yıllarca hapis yattıktan sonra dışarı salınmalarının ardından drone’la izlenmeye devam edilmeleri gibi bazı über-fanteziler de söz konusu. Drone, hayatın her alanında belki her yerde yer alacak ve eğer birileri gerek görürse sizi adım adım izleyecek.

Tehlikeli biri olmaya yatkınsanız tekrar düşünün; yakın geleceğe hazır olun…

YORUM

Yorumlar 0