IBM ve Microsoft’tan Hibrit Bulut Ortaklığı

IBM ve Microsoft’tan Hibrit Bulut Ortaklığı

IBM ve Microsoft, müşterilere ve geliştiricilere bulut ortamına daha hızlı geçiş ve yeni iş fırsatlarını yakalama fırsatı tanımak için birlikte çalışmaya başladı.

IBM ve Microsoft Azure, bulutta kurumsal yazılımları sağlamak üzere birlikte çalışmaya başladıklarını duyurdu. Hibrit bulut bilişime geçişin hız kazandığı bir dönemde IBM ve Microsoft işbirliği, müşterilere, çözüm ortaklarına ve geliştiricilere bulut ortamında daha fazla seçenek sunarak yeni iş fırsatlarını yakalamalarına, inovasyonu teşvik etmelerine ve maliyetleri azaltmalarına yardımcı olacak.

Yeni duyurulan işbirliği müşterilere şu avantajları sunuyor:

WebSphere Liberty, MQ ve DB2 gibi kritik IBM ara katman yazılımlarının Microsoft Azure’da kullanılması sağlanacak.

  • Microsoft Windows işletim sistemi ve Microsoft SQL yazılımları, IBM Bulut Bilişim ortamında sipariş edilebilecek.
  • IBM ve Microsoft, IBM’in Bluemix bulut geliştirme platformu için Microsoft .NET ‘i sağlamak üzere birlikte çalışacak.

Hibrit bulut kurulumlarını desteklemek için IBM, Windows Server Hyper-V’de çalışan yazılımlar için desteğini artıracak ve şirketler, IBM Pure Application Service çözümünü Azure’da kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor.

IBM ve Microsoft; WebSphere Application Server, WebSphere MQ ve DB2 veritabanı yazılımı da dâhil olmak üzere IBM’in kurumsal alanda başarısı kanıtlanmış ara katman yazılımları portföyündeki önemli ürünleri, geliştirme, üretim, devreye alma aşamasında Microsoft Azure Virtual Machines hizmeti kapsamında kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor.

Microsoft ve IBM, IBM’in “açık bulut hizmet olarak sunulan platform” ortamı Bluemix’te ilgili araçların ve .NET’i sağlamak için de birlikte çalışıyor. Bu çalışma; milyonlarca .NET geliştiricisinin IBM’in bulut platformundaki müşteriler için uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyacak.

Şirketler, müşterilerin kendi yazılım lisanslarını IBM ve Microsoft bulut ortamlarına getirmelerini sağlayarak ek maliyetlerden kurtulma fırsatı kazanacak. Microsoft WebSphere Liberty, MQ ve DB2 gibi IBM ara katman yazılımı lisanslarını da Azure müşterilerine “kullandığın kadar öde” anlayışına dayalı bir fiyatlandırma yöntemiyle sunacak.

YORUM

Yorumlar 0