Apple 8,5 Milyar Dolar Kâr Elde Etti

Apple 8,5 Milyar Dolar Kâr Elde Etti

Apple’ın 2014 yılı 4. çeyrek mali raporları yayınlandı. Şirketin 42,1 milyar dolarlık gelir ve 8,5 milyar dolarlık kâr ile ilgili çeyreği kapattığı belirtildi. Apple, bir önceki çeyrekte 7,7 milyar dolar kâr elde etmişti. Üç aylık ilgili dönemde 39,2 milyon ünite iPhone satışı gerçekleştirildiği açıklanırken, bu satışa ulaşılmasında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kilit etken oldu. 2015 yılı ilk çeyrek sonuçlarında yeni iPhone’ların etkisinin çok daha yüksek seviyelerde kendini belli etmesi bekleniyor.

iPad satışlarında ise göstergeler şu şekilde: iPad satışları geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 9 geriledi. Satışlar adet bazında ise 12,3 milyon. Apple’ın iPad ürün grubu içinde çift haneli rakamlara ulaşmayan, ancak pek de azımsanmayacak seviyelerde düşen satışları dikkat çekiyor. Satışların yeni iPad modellerinin tanıtımı ile birlikte yeniden yükseliş trendine girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Apple’da tüketici elektroniği hattında belki de en büyük klasik, küçük boyutlarına karşın iPod. Uzun yıllardır güncellenmeyen bu multimedya klasiği, ilgili mali dönemde 2,6 milyon ünitelik bir satış başarısı sergiliyor. Bununla birlikte bu aygıtların gördüğü ilgide düşüş sürüyor. Mac bilgisayarlarda ise Apple’ın yükselişi Türkiye’de olduğu gibi oldukça yüksek seviyelerde. Üçüncü çeyrekte 4,4 milyon adet Mac bilgisayar satışı gerçekleştiren dünyanın en değerli (500 milyar doların üzerindeki piyasa değeri ile) teknoloji şirketi, satışları 5 milyon sınırının da üzerine çıkartarak 5,52 milyon adetlik satışa ulaştı.

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    ilker 8 sene

    Apple kazanmasın da biz mi kazanalım, adamlar icloud faciasında bile zerre titremediler, pes diyorum