Akıllı Telefonlar Altın Mı Bulacak?

Akıllı Telefonlar Altın Mı Bulacak?

Birkaç yıl sonra sadece 365 günde 2 milyar adet akıllı telefon satışı gerçekleşecek. Peki özellikleri tüketiciyi ne ölçüde şaşırtacak?

Cep telefonunun arama, çağrıları yanıtlama, saat, tarih, SMS, belki yılan oyunu ya da tetris ile küçük eğlence faktörlerini barındırdığı sayfa uzun yıllar önce çevrildi. Yeni sayfalara yazılanlarla birlikte doğan akıllı telefon kavramı, günümüzde uygulama mağazaları ve telefon özellikleri ile birlikte şekilleniyor. Yeni şeklin farklı kullanım olanakları ve özellikleri ile dolu olduğu da bir gerçek. Peki nereye gidiyor akıllı telefonlar? Gidişat nelere işaret ediyor?

Akıllı telefonların gelişimi boyut ve yeni çipler ekseninde bir hayli yavaş bir ivmeye sahip. İşlemciler, kamera çözünürlükleri önümüzdeki yıllarda büyük sansasyonlara pek yakın durumda değil artık. Ayrıca cihazların ölçek ve ağırlıkları yani boyutları da belli başlı çizgilere ulaştı. Sonraki adım artık çok daha farklı özellikleri beraberinde getirecek ama neleri? Sonraki aşamada neler olacak?

Örneğin geçtiğimiz günlerde ortaya atılan haberde büyük teknoloji şirketlerinden birinin tanıtımına hazırlandığı modelinde dahili bir barometreye yer vereceği konusu ortaya çıktı. Barometrenin hava durumu gibi özelliklerde uygulama mağazasında yer alan uygulamalardan daha gerçekci tahminler sunma amacıyla yer alacağı gibi bir iddia da ortaya atıldı. Tam bu noktada akıllara şu gelmedi desek yalan olur: Acaba akıllı telefonlar altın da bulacak mı?

Yükselen rekabet faktörünün teknoloji şirketlerini ilginç fikirlere yöneltmesi doğal bir sebep-sonuç ilişkisi durumunda. Sağlık ve spor kavramı kısa dönem önce ortaya çıktı, teknoloji şirketleri bu konuya eğildi; sonuç çok sayıda akıllı cihazdaki spor odaklı özelliklerdi. Benzer konulara yakın vadede hazır olun!

Sürprizlere hazır olun!

Akıllı cihazlar, yüksek mühendislik ürünü özellikler kazanmaya devam edecek, şimdilik tahminler çok sayıda hayalle çevrili, ancak yakın gelecekte somut özelliklerle karşılacağız. Akıllı telefonlar tüketicileri ve teknoloji meraklılarını ilgi çekici yeniliklerle şaşırtmaya devam edecek.

YORUM

Yorumlar 0