Instagram Rekora Koşuyor! Hem de Ne Koşuş!

Instagram Rekora Koşuyor! Hem de Ne Koşuş!

Popüler fotoğraf ve video paylaşım ağı Instagram, 300 milyon kullanıcı sayısını aşarak mikroblog platformu Twitter’ı geride bırakmayı başarmıştı. Açıklanan yeni rakam ise 315 milyon. Evet, bu sosyal ağ, Facebook’un ‘uzak ara da olsa’ yeni rakibi olmayı başarmış durumda…

Instagram’ın fotoğraf paylaşımı konusundaki popülaritesi özellikle 2014 senesinde bir hayli arttı. Yaklaşık bir  buçuk sene önce 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşan sosyal medya ağı, yapılan resmi açıklamaya göre 315 milyonuncu aktif kullanıcı sayısına da ulaşmayı başardı.

Instagram’ın yükselişinde kullanıcı dostu altyapısı, sade arayüzü ve elbette görsel olarak devasa bir ağ olması büyük önem taşıyor. 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram’ın, Facebook’tan sonra bilinirliği en yüksek sosyal ağ olan Twitter’ın kullanıcı sayısını da geride bırakmayı başardığına işaret ediliyor.

Instagram’ın 315 milyonuncu kullanıcısı hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken platform gelen bir yenilik ve bir de önemli gelişme söz var. Birincisi Instagram’a ünlü kişilerle markaların hesaplarında doğrulanmış olduklarını belirten bir ikona yer verilecek. Bu özellik için Twitter’ın doğrulanmış hesap ikonundan ilham alındı. Ve habere gelinecek olursa, Twitter’da yer alan milyonlarca sahte hesabın silindiği açıklandı.

Instagram nedir?

Vikipedi’ye göre Instagram, ücretsiz fotoğraf paylaşma programı. Ekim 2010’da kurulduğunda, kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanımıştır.

Instagram ilk başta sadece iPhone, iPad ve iPod Touch aletlerinde kullanılırken 2012 Nisan’da Android 2.2 (Froyo ve üstü yüklü kameralı telefonları da destekledi. Uygulama iTunes App Store ve Google Play online satış mağazalarında dağıtılıyor.

Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom’dur.

21 Nisan 2012 tarihinde Facebook, şirketi (ve 13 çalışanını) yaklaşık 1 milyar dolar nakit karşılığında satın aldı. Şirketin kendisini bağımsız olarak yönetebilmesi hedefleniyor.

Aktif filtreler

Amaro, Mayfair, Rise, Valencia, Hudson, X-Pro II, Sierra, Willow, Lo-fi, Earlybird, Sutro, Toaster, Brannan, Inkwell, Walden, Hefe, Nashville, 1977, Kelvin, Slumber, Crema, Ludwig, Aden ve Perpetua[10].

Kaldırılan filtreler

Apollo (Versiyon 2.0’da kaldırıldı), Gotham (Versiyon 2.0’da kaldırıldı), Lily (Versiyon 1.0.6’da kaldırıldı), Poprocket (Versiyon 1.0.6’da kaldırıldı, 1.0.7’de tekrar eklenmesine rağmen versiyon 2.0’da kaldırıldı).

YORUM

Yorumlar 0