Sürücüsüz Honda Acura TLX Testte!

Sürücüsüz Honda Acura TLX Testte!

Bir gün otomobilinizin sürücü koltuğuna oturup sadece yolu izleyebileceksiniz. Evet, otomobil kendi kendine giderken sizin yapmanız gereken tek şey manzaranın keyfini sürmek olacak. Google, Volvo ve General Motors gibi devlere göre bu çok yakın bir tarihte karşımıza çıkacak.

Honda da Amerika’nın Detroit şehrinde düzenlenen ITS Dünya Kongresi’nde kendi kendine giden otomobil konusunda çalışmalarını gözler önüne serdi. Geleceğin otomobilleri, yeni iş olanakları ve en temel tanımıyla karayolu ekseninde geleceğe yönelik hamlelerin sergilendiği kongrede, sürücüsüz gidebilme özelliği ile donatılan Honda’nın Acura TLX modeli üzerinden bir test sürüşü gerçekleştirildi.

Araçtaki teknoloji; radar, sensörler ve kamera odağında. Serit değiştirme, hız sınırı, trafik durumu gibi özelliklerle de harmanlanmış durumda. Sürücüye otomatik sürüşe geçilebileceğini sesli bir işaretle veren sistem, yol boş olduğunda hız sınırını aşmadan ilerliyor. Virajlardan dönüyor, sinyal lambalarını kullanıyor.

Trafik yoğun olduğunda bu kez sürüşü, sürücüye bırakması gerektiğini bildirip deyim yerindeyse aradan çekiliyor. Yüzlerce metre önündeki trafik durumunu algılayan sistem, oldukça güvenli bulundu. Gelecekteki her koşulda otomatik sürüş için ilk sinyaller güven verdi. Honda 3 yıl içinde kendi kendine giden otomobillerin satışına başlamayı öngörüyor.

YORUM

Yorumlar 0