iPhone 6 Hakkında Her Şey

iPhone 6 Hakkında Her Şey

Apple’ın 4.7 inç ekranlı iPhone 6 modelini tüm yönleri ile inceledik.

Apple, lansmanları her daim sektöre yön verir. Dünyanın gerek değer, gerekse teknoloji açısından en önemli şirketinin tanıtacağı, duyuracağı her yenilik de çok farklı bir ilgi boyutuyla karşılanır. Neyi, ne zaman uygulamaya geçireceği konusunda uzun yıllardır eşsiz başarılar elde eden ve bu yönüyle de birçok teknoloji şirketinin şaşkınlıkla izlediği Apple’ın Eylül ayı lansmanları da her zaman heyecan verici olmuştur.

Apple’ın 9 Eylül Salı günü, Türkiye saati ile 20:00’da başlayan iPhone lansmanı da bu geleneğin devamı niteliğinde gerçekleşti. Dünyanın en önemli teknoloji şirketinin yeniliklerini tanıtacağı etkinlik, şirketin merkezinin yer aldığı Kaliforniya/Cupertino’daki en önemli gösteri merkezlerinden Flint Center’da düzenlendi. Basın mensupları ve davetlilerin yoğun katılımıyla başlayan etkinlikte Apple’ın CEO’su Tim Cook ve şirketin lansmanlarının vazgeçilmez isimleri sahnedeki yerlerini aldı. Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin ardından yeni ödeme hizmeti ApplePay ve bunun ardından da merakla beklenen bir diğer ürünü Apple Watch tanıtıldı. İşte bu yeni ürün ve hizmetler arasındaki iPhone 6’yı tüm yönleri ile ele aldık.

iPhone 6 Arayüz

Daha büyük ekran
Evet, Apple’ın akıllı telefonları artık daha büyük! 4 inç ekrana sahip en son nesil iPhone’lardan sonra tanıtılan iPhone 6, 4.7 inçlik ekranla geldi. Bu iPhone’un ekran çözünürlüğü 1334 x 750 ve 326ppi ekran yoğunluğuna sahip. Ekran çözünürlüğü 720p Retina HD olarak adlandırılıyor. iPhone 6, 6.9mm kalınlıkla geliyor. iPhone 5s 7.6mm’lik kalınlığa sahipti.

A8 işlemci
A8 çiple gelen iPhone 6’da çift çekirdekli işlemcinin 2 milyar transistörü var. Ayrıca öncülü gibi 64 bit’lik işlemci yapısına sahip. Önceki iPhone’a göre yüzde 25 daha hızlı olan işlemci grafik teknolojilerinde de geliştirmeyi beraberinde getiriyor. M8 adlı grafik biriminin performansı, önceki CPU’ya göre yüzde 50 daha iyi. Güncel işlemci, önceki A7’ye göre yüzde 13 daha küçük ve yeni nanomettre teknolojisi ile yüzde 50 daha az enerji tüketecek. Open GL desteği ile gelen yeni iPhone 6 için geliştirilen oyunlar da yavaş yavaş gelmeye başlayacak.

Batarya daha dayanıklı
Batarya ömrü geliştirilen yeni iPhone 6, 11 saat, 6 Plus 14 saat HD video izlemeye olanak tanıyacak. Wifi. 802.11ac ile önceki nesil Wifi standardından 3 kat daha hızlı kablosuz bağlantı, yeni nesil LTE – VoLTE teknolojisi ile daha berrak sesli görüşmeler ve 4G desteği. Data üzerinden sesli görüşmeler de dikkat çekici yeniliklerden. iPhone 6’da 16, 64, 128 GB ‘lık depolama seçenekleri ile birlikte üç farklı renk alternatifi var: Gümüş, siyah ve altın rengi.

iPhone 6 Bildirimler

Kamera geliştirildi
iSight kamerada 8 MP çözünürlük, daha hızlı otofokus ve f/2,2 diyafram açıklığı öne çıkan özellikler. Panoramik çekim konusuna da odaklanan kamera ile 43 megapiksele kadar çekim yapılabilecek. 30 veya 60 fps hızda 1080p video kaydı da iPhone 6 ile geliyor. Yavaş çekimde 120 fps ve 240 fps videoların da kaydedebilmesi mümkün. Böylece yavaş çekim video kayıtlarında çok daha iddialı örnekler oluşturulabiliyor. Ayrıca yüz tanıma teknolojisi geliştirildi. Time-lapse özelliği kameraya dahil edildi. Bu özellikle ardışık fotoğraflardan video klip meydana getirilebilecek.

YORUM

Yorumlar 0