Haftanın iOS ve Android Oyunları – 13 Eylül

Haftanın iOS ve Android Oyunları – 13 Eylül

Her hafta olduğu gibi bu hafta da yakın zamanda yankı uyandıran iOS ve Android oyunları sizler için derlendi. İşte haftanın en iyileri…

Angry Birds 2

Yılın merakla beklenen mobil oyunu yayınlandı ve aslında dünyayı salladı! Böyle bir sallama emin olun daha önce sadece birkaç kez görülmüştü. iOS ve Android tarafında hızla indirilmeye, akıllı telefon ve tabletleri sarıp sarmalamaya başlayan Angry Birds 2, belki klasik severler için belki de yapımın kökenlerine inmek isteyenler için harikulade bir maceraydı. Oynandı da oynandı. Peki nasıl bir oyundu Angry Birds…

Öncelikle yapımın serinin önceki versiyonunu ve onun devamındaki varyasyonların çizgisinden sapmadığını belirtmek gerekiyor. Yine sapanlar var ve yine fırlatıyorsunuz. Bu kez IQ seviyesinin önemi çok hızlı bir şekilde karşılaşılan gerçek konumunda. Neden mi? Birkaç bölümden sonra tıklanıp kalmanız olası. Oyunun zorlu olduğunu baştan söyleyelim. Tüm dünyada bu denli olumlu karşılanmasının aktörü de bu zaten.

Yapım için Rovio’nun çok iyi bir iş çıkardığını vurguluyoruz. Gerek oyunun arka plan tasarımları gerek minik ama bir hayli agresif kuşların tasarımı çok ama çok iyi. Öte yandan bu kez köprüler, barakalar ve yıkılması gereken diğer her şeyin çok daha iyi bir kurguyla sizi karşıladığı bir gerçek. Açıkçası ayın en önemli oyunu, yapımcısına büyük paralar kazandırmaya daha uzun süre devam edecek. Ancak Angry Birds’ün önceki versiyonları ile pek iyi ilişkileri bulunmayan kimseleri çok da fazla peşinden sürüklemeyecek. Hayranlarını ise alıp götürecek. Aman bu oyunda kuşlar gibi hafif olmayın, sinirli olun!

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

NBA Battle in the Paint

Dünya basketbolunun kalbi NBA için yeni sezona merhaba deme zamanı. Dünyanın en iyi basketbolcuları arasında bir Ersan İlyasova bir Ömer Onan’ın da bulunması harika. Elbette artık bir veteran basketbol starı haline dönüşen Hido da orada. NBA Battle in the Paint ise konuya çok başka bir yönden bakıyor.

Oyuncu kartları arasından seçim yapıyor, şansınıza çıkan basketbolcularla sahaya çıkıyorsunuz. Seçtiğiniz oyuncunun takımı ile sahaya çıkacaksınız ama periyot başından ya da maç başından itibaren değil, size otomatik olarak gelen bir karşılaşmanın ortasındaki bir anından başlıyorsunuz.

Top sizde oluyor ve hücüm ederek başlayacaksınız. Oyunun mutlak hakimi değilsiniz, oyuncular pas atıyor, smaç basıyor… Siz ise yapay zekanın size belirlediği pozisyonlarda seçimler yapıyorsunuz. Örneğin teke tek kaldınız, size bounce pas ya da şut at seçenekleri sunuluyor. Seçimize göre hareket yapılıyor. Eğlenceli bir oyun, tamamen sahanın hakimi değilsiniz ama yine de ücretsiz bir basketbol oyunu olması ile öne çıkmayı başarıyor. İyi oyunlar…

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

Panic Run

“Bu uygulama geliştiriciler gerçekten işi çığrından çıkardılar”, “refleksif oyunlar biraz daha kolay olamaz mı” gibi haykırışlara çok meyilli bir yapım Panic Run. Nedeni basit kelimenin tam anlamıyla çılgınca zor. Eğer kas gücünün de aralarında bulunduğu birçok yeteneğe sahip değilseniz Panic Run heyecanına katılmasanız da olur. Oyun sonsuz hareket türünde. Evet, durmadan hareket ediyor, engellere çarpmamaya çalışıyorsunuz. Bu arada ekranın alt kısmındaki karakteriniz durmadan bir o yana bir bu yana hareket ediyor. Ekrana dokundukça hareket yönünü değiştiriyor, engellerden sıyrılmasını sağlıyorsunuz.

Son dönemde oyun severlerle buluşan sonsuz hamle/koşu türü oyunlar arasında kendine has bir kesimi peşinden sürükleyen Panic Run’da grafikler çok eğlenceli. Karakteriniz biraz 8 bit havasında ama emin olun sevimli. Onu yönetmek için yapmanız gereken tek şeyin ekrana dokunmak olması ise konunun ilginç yanı. Dokunma anların ise kilit rol üstleniyor. Daha önce Ketchapp’ın büyük ilgi uyandıran oyunlarından izler taşıdığını, ancak oyuncuyu sanki biraz daha fazla zorladığını belirtelim.

Sonsuz koşu türüne meyilli bir mobil oyuncu olduğunuzu düşünüyorsanız, Panic Run, ciddi bir zorluk seviyesi, allak bullak edici bir yapım. Size bir hatırlatma, bir kez daha ve bir kez daha yeni bir hatırlatma: Panic Run’da başarı için refleksler gerçekten büyük önem taşıyor. Eğer bu konuda iyi değilseniz ne olur vakit kaybetmeyin…

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

Flick Kick Football Legends

Pık Pok adlı geliştiricinin Türkçe desteğine sahip futbol oyunu Legends, konuya apayrı bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Popüler yıldızlar, C.Ronaldo’lar ya da Messi’ler değil veteranlarla sahaya çıkıyorsunuz. Adeta mahalle maçı havasındaki karşılaşmalar, açıkçası amatör küme klasmanında geçiyor. Yönettiğiniz bir kulüp var, ekonominiz zayıf ama eğer parmaklarınızla aranız iyiyse karşılaşmalarda başarılı olmamanız için hiçbir engel kalmıyor. Parmaklar mı? Ayaklar değil miydi…

Hayır değil, parmaklar bu oyunun olmazsa olması. Oyunda hücüm ve savunma olmak üzere iki ayrı süreç (oldukça gerçekçi olduğunu söylemiştik) var. Örneğin hücum yapıyorsunuz; topu parmağınızla topa sürükleme hareketi yaparak karşınızdaki takım arkadaşınıza iletiyorsunuz. Yani başarılı bir pas gerçekleşiyor. Paslar, ortalar derken kaleye yaklaştığınızda şut çekmeniz bekleniyor. Kale karşınızda ve kalecinin uzanamayacağı yere topu atmayı başarırsanız öne geçiyorsunuz.

Savunma için de oynanış oldukça basit. Küçük bir zamanlama yeteneği gerekli, onun dışında zorlayıcı bir kısım söz konusu değil. Rakibiniz size doğru geliyor, tam yaklaşırken topa doğru parmağınızı sürüklüyorsunuz. Bu, aynı zamanda futbolcu olarak rakibin topuna müdahale ettiğiniz anlamına geliyor. İşte top uzaklaştı, hepsi bu. Oldukça keyifli bir oyun deneyimi sunan Legends, özellikle futbolla biraz da olsa ilgilenmiş, toprak sahaların tozunu yutmuş kimseler için çok daha eğlenceli olabilir. Gençler ise C.Ronaldo ya da Messi ile oynamayı tercih edecektir diye tahmin ediyoruz.

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

Path to Luma

Bazı oyunlar ciddi bir hayal gücü, sınırları aşmaya odaklı bir kreatif zeka ve ilginç parçaların birleşimi ile meydana geliyor. Buna App Store ya da Google Play’de sıklıkla tanıklık edebilirsiniz. Bazıları ciddi anlamda farklıdır, sadece karakter modellemeleri değil, fikirleri ile yapı taşları ile farklıdırlar. İşte bunlardan biri de Path to Luma.

Apayrı bir oyun deneyimi. Aslında biraz yeşile ve maviye yatkınlıkla ilgili. Özlem duygusu, küresel ısınmanın sonuçları ya da başka gelecek kaygılarından çıkış adeta Path to Luma. Yapım, alternatif bir dünyada etrafı yeniden yeşertmeniz temasına dayanıyor. İnsanlık her yeri batırmış durumda ve çıkış noktası da sizin parmaklarınızın ucunda.

Oyunda her biri birer yuvarlak halindeki platformlarda, örneğin tarlalara dokunuyor ve yeniden bitkilerin varolmasını sağlıyorsunuz, canlı hayatı geri getirmeniz bekleniyor ve bunun için sizden beklenenleri tamamladığınızda başka bir bölüme geçiliyor. Path to Luma’nın çok sürükleyici bir yapım olduğu uyarısını yapmamızda fayda var. Gerek ilginç fikri gerekse neredeyse kusursuz grafikleri ile mükemmel bir oyun. 3D modellemeleri ile konuya yeni yeni eğilen Türk uygulama geliştiricilerin mutlaka göz atması gerekiyor diyoruz. İyi oyunlar…

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

Tactile Wars

Strateji, askeri harekat ve savaş hiç bu kadar çocuksu olmamıştı. Gerçek ve çirkin savaşçılar, yeşil üniformalar ve dev silahlardan ziyade pembe ya da beyaz renkli insan figürleri ile savaşıyorsunuz. Savaşmak için yapmanız gereken birliğinizi ekrana dokunduğunuz yerlere getirmek. Karşınıza çıkan düşman birliklerini de silahlı gücünüzle yok etmek. Oldukça neşeli bir oyun ve yükske bir yaş grubundan ziyade nispeten küçükleri hedef alıyor gibi görünüyor.

Strateji açısından size çeşitli yönlendirmeler veriliyor ve oyunun nasıl oynanacağı da anlatılıyor. Türkçe dil desteği olduğundan kolaylıkla oyuna entegre oluyorsunuz. Son dönemdeki en keyifli yapımlardan biri, üstelik askeri oyunlara ilgi duyan ama kan ve dehşet yerine en fazla pembe ya da beyaz renkli adeta şekere benzeyen askerleri yönetmek isteyenler için bire bir.

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

Insanity

Zeka oyunları alanındaki fenomenlerden biri de Insanity’ydi. Bu tuhaf isimli yapım, aniden başlaması ile dikkat çekiyor. Uygulama ikonuna bastıktan birkaç saniye içinde oyundasınız. Yapmanız gereken tek şey ise kırmızı renkli figüratif karakteri etraftan gelen bloklara çarpmadan tutmanız. Parmağınızla hareket ettireceğiniz sevimli karakter, ne kadar uzun süre etraftan gelen şeylere çarpmazsa o kadar puan kazanıyorsunuz. Modern müziklerinin adrenalini yükseltmesi ilginç bir özellik. Bu müzikal tasarım için geliştirici ekibi tebrik ediyoruz. Ses efektleri de muzzam.

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

My Virtual Pet

Çocuklar evcilik oyunlarını neden bu kadar çok sever? Çünkü söz konusu olan bir hayattır, tıpkı büyükler gibi bir yaşam sürerler bu hayali ortamlarda. Yemek yer, ütü yaparlar o küçücük elleri ile yine tamamen hayal ürünü hareketlerle. Ayrıca hayvan beslemek de çocukların en sevdiği şeylerden. Annelerine kedi, balık, kuş aldırmak isterler ama bazı anneler çekingendir; çocukların minik dostlarla daha çok vakit geçirmesi gerekirlen bazen koşullar uygun olmayabilir.

Mobil cihazlar söz konusu olduğunda ise yapılabileceklerin sınırı yok. Örneğin My Virtual Pet sayesinde telefon ya da tabletin ekranında bir kediyi ya da köpeği besleyebilir, yıkayabilir, giydirebilir minik çocuğunuz. Üstelik oyun, çoğu benzerine göre çok daha iyi olmasının yanında ücretsiz. Elbette uygulama içi satın alımlar mevcut ama bir çocuğun sizden para harcama talebinde bulunmasına hatta bunu aklından geçirmesine bile gerek olmadan saatlerce oynayabileği bir oyun My Virtual Pet.

https://www.youtube.com/watch?v=z_doXqQutow

Oyunda kedinizin sağlıklı kalması için gereken unsurların yerine getirilmesi gerekiyor. Yemek yemek, oyun oynamak, yıkanmak gibi gereksinimlerin çocuklar tarafından yerine getirilmesi gerekiyor. Oyun oynarken kedi ile oynuyorsunuz. Oldukça renkli bir oyun ve muadillerine göre gerçekçi grafikleri ve keyifli oynanışı ile öne çıkmayı başarıyor. Ayrıca müzikleri ve ses efektleri yönünden de alkışı hak eden yapımlar arasında. 4-6 yaş arası çocuklar için tavsiye edeceğimiz oyunlar arasında.

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

The Ascension

Karizmatık house müziği ile sizi karşılayan The Ascension, göründüğü kadar kolay bir oyun deneyimi sunmuyor. Gerçek anlamda zorlu bir konusu var. Grafikleri de müzikleri gibi havalı ama oyunu anlamanız için biraz daha kolay bir başlangıç evresine ihtiyacı var gibi. Oyuna alışma süreniz hiç de kolay olmayacak, hatta kimi oyuncuların YouTube’daki oynanış videolarına bile göz atma ihtiyacı duyacaklarını tahmin ediyoruz.

Temelde küre şeklindeki bir objenin bloklar üzerinde tutularak yere düşürülmemesi gerekiyor. Ancak blokların hareketini tek bir sıra halinde yapıyorsunuz ve tek hareket şekli de döndürmek. Yani hem dönecek hem de sıra halinde dönecek. Üstelik top düşmeyecek. Biraz ciddi bir parabol olacağını düşünebilirsiniz. Ancak azmettiğinizde sizi delicesine sürükleyeceğini bilmenizde fayda görüyoruz. İyi oyunlar.

Platform (Ücretsiz): iOS, Android

Editörün Seçimi: Score Hero

Score Hero 

Score Hero’da sizi yan yana dizilmiş birkaç futbolcu ile karşılıyor. Hepsi oldukça genç, en fazla 18-19 yaşındalar. Aralarından birini seçiyorsunuz; artık siz o gençlerden birisiniz. Forma numarasını hatta sırtındaki ismi bile belirleyeceksiniz. Ahmet, Veli, Ferhat… İstediğinizi yazın. Soyadınızı da ekleyebilirsiniz.

Ardından sizi minik yuvarlakların içinde numaraların olduğu bir futbol sahası karşılıyor. Burada 1’den başlayan rakamlar sizin yol haritanız, kariyeriniz. Başlıyorsunuz; ilk olarak antrenmanlar, topa vuruş, pas, şut… Her şeyi bir çırpıda öğrendiniz ve ardından bir takımın sizinle ilgilenmekte olduğu haberi geliyor. Örneğin Mainz ve Duisburg takımları; Alman futbol ligi Bundesliga’nın alt sıra ekiplerinden ikisi. Tercihinizin ardından o takımda forma şansı bulmayı beklemeye başlıyorsunuz. Sonrasında futbol kariyerinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz.

Ücretsiz olarak indirilebiliyor, ancak uygulama içi satın alımlar mevcut. Para harcayarak ayakkabızı, yüzünüzü değiştirebilir; sezonları daha kısa sürede btirebilirsiniz.

Platform (Ücretsiz): iOS

Önümüzdeki hafta Cumartesi günü de haftanın öne çıkan iOS ve Android oyunları sizlerle olacak. Bizi izlemeye devam edin…

YORUM

Yorumlar 0