En İyi 10 Netflix Dizisi [Değerlendirme ve Eleştirileri ile]

Paylaş:

Netflix, artık dizi denince olmazsa olmazlardan. Peki en iyi Netflix dizileri hangileri? İşte bu soruya yanıtlar…

Netflix, özellikle internetsiz yapamayan yeni neslin olmazsa olmazlarından. Peki en iyi Netflix dizileri hangileri? Sizin için sıraladık…

 Game of Thrones 7. sezon 1. bölüm tarihi açıklandı! Tıklayınız

Stranger Things

Tuhaf bir giriş sahnesi, sarsıcı detaylar. Zaman zaman ne oluyor sorusu. Takip eden ‘neden’ler. Stranger Things kesinlikle 80’lerde ‘genç’ olanlara hitap eden önemli bir fantastik bilim kurgu yapımı. Yeni nesil için zorlayıcı olması ise kuvvetle muhtemel, bu nedenle 30 yaş altına yeterince tavsiye edemiyoruz. Konusuna gelince; kaybolan arkadaşlarını arayan üç çocukla onlara yardım eden, doğaüstü güçlere sahip bir kızın başından geçen olaylar anlatılıyor.

Narcos

Hayatını sürekli tehlike, daha çok para ve polislerle dans içinde geçiren Kolombiyalı ünlü suç makinesi Pablo Escobar’ın hayatı ve ölümünün işlendiği yapımda, merak edilen önemli bir konu ise (3. Sezonda) ‘sonrası…’ Narcos 2. Sezon eleştirisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu süper habere göz atmalısınız! Tıklayın;  Netflix 2017 için 1000 Saatlik Yeni Orijinal İçerikle Geliyor!

Marco Polo

Cengiz Han’ın uçsuz bucaksız Moğol toprakları artık birkaç parçaya bölünmüş halde ve en önemli hükümdar da Kubilay Han. Kubilay Han’ın topraklarında yakalanan Marco Polo adlı seyyahın imparatorluk hizmetine girmesi, ardından diğer hükümdarlarla, Çin’le olan bitenler, entrika ve ihanet dizinin gidişatının özetleri arasında. İlk kez 2014’te yayınlanan yapım, yüksek maaliyetler nedeniyle 2015’i pas geçip 2. sezonuyla 2016’da gelmişti. Marco Polo sezon 3 hakkında ise şu an için ne ‘onay’ ne de ‘herhangi bir bilgi’ var. Ancak şu bir gerçek ki dizi başarılı ve 2. sezonu da ‘olası bir 3. sezon’ işareti ile son buldu.

Okuma Tavsiyesi: Netflix’ten dizi tutkunlarına sürpriz oyun!

House of Cards

Aslında listede House of Cards’a yer vermek pek de taraftar olduğumuz bir konu değildi. Aslında bu dizinin büyük bir heyecan uyandırması ya da ilginizi çekmesi de pek kolay değil. İyi bir yapım mı evet iyi, yüksek profilli oyuncu kadrosu ve senaryosu ile her zaman adından söz ettiriyor. Ancak vereceği tek şey sıkıntı dolu anlar olacak. Peki neden burada? Şu, bu diziyle politika anlamında neler olup bittiğine, ilişkilerin ve bağlantıların nelere gebe olabileceğine dair doneler ediniyorsunuz. Ha, zaman geçiyor mu, hayır ama yine de meraklısına diyerek House of Cards’ı şuraya bırakıyoruz.

En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanan Manchester by the Sea eleştirisi için tıklayınız...

house-of-cards

Daredevil

Matt Murdock, çocukken bir kaza geçirir ve kör olur. Ancak azimlidir ve bu kez de diğer duyularını geliştirmeye başlar. Psikolojik ve fiziksel olarak ‘gelişmiş’ bir adam olur çıkar. Başarılı bir avukat olmasının yanında ilginç bir ‘süper avukat’ olarak da gösterilebilir. Küçük bir olasılıkla Nisan ayına doğru Daredevil 3. sezon başlayacak. Muhtemelen dizinin sonraki sezonu için birkaç yıl beklenmesi gerekli. Akıcıdır, öncesinde 2 sezonu saatler içinde yutabilirsiniz. TeknolojiTuru yazarlarından Tahsin Özyer’in inceleme yazısı için buraya tıklamayı da ihmal etmeyin. Şimdiden iyi seyirler…

Master of None

Amerikan komedi-dram serisi. 6 Kasım 2015’te ilk sezonu yayınlanan Şubat 2016’da 2. sezonuyla daha fazla ilgi çeken yapımın hoş yanlarından biri Silicon Valley ya da Seinfeld tarzındaki süresi (26-32 dk).Master of None’da bir hayat ele alınıyor. Başrolde Aziz Ansari’nin rahat ve hayatın içinden tavırları, biraz kendiyle ve toplumla dalga geçmesi… Aslında dürüst olmak gerekirse salakça bir dizi ama yine de bir şekilde izleniyor. Bu arada Master of None sezon 3, 2017 Şubat ayında geliyor. Eğlenceli.

Okuma Tavsiyesi:  Internet Televizyonu Netflix Türkçe Dil Desteği ile Türkiye’de [Analiz]

Bloodline

Bloodline konusu karanlık sırlarla dolu bir dizi insanın hayatıyla çevrili. Yapımın ilgi çekici olmasındaki ana faktör ise ‘sürekli belirsizlik’ unsuruyla çevrili senaryosu. Bazen sıkıcı bir hal alsa da gizemli ve genellikle başarılı. IMDb puanı 8.2 seviyesinde, bir The Walking Dead değil ama vaktiniz varsa izlemenizi tavsiye ederiz.

Marvel’s Jessica Jones

Kimyasal bir sızıntı sonucu Jessica Jones, insanüstü bir güce ve dirence, ek olarak da ses hızına yakın hızlarda uçma yeteneğine sahip olur. Daredevil’in kardeş dizisi olan Jessica Jones, tıpkı onun gibi 13 bölümden oluşuyor ve 2015’den beri yayında. Çok da efsane bir yapım değil, listenin sonlarına doğru gelmekte fayda var.

Sense8

Bilim kurgu ve dram öğeleri ile harmanlanmış Sense8, dünyanın farklı yerlerindeki 8 farklı ‘duygusal olarak bağlantıda’ insanı işliyor. Siyaset, kimlik, cinsellik ve din gibi alanlara dokunuşlar söz konusu. Bu 8 insan kim sorusuna ise yanıtlar şöyle; İzlandalı bir DJ, Chicago’da yaşayan polis memuru, Güney Kore’de iş kadını, Kenya’da minibüs şöförü, Almanya’da yaşayan suçlu, Hindistan’da eczacı, Meksikalı aktör, San Fransisco’da yaşayan bir lezbiyen blogger. Bolca konu ve biraz da karmaşa içinde çarpıcı bir yapım.

Okuma Tavsiyesi: Netflix’in VPN ile savaşı keyifleri kaçırıyor! İşte detaylar…

Black Mirror

Modern toplumun ve bu toplum içindeki bireyin sorunlarını, yeni teknolojilerin getirdiklerini ve mevcut dünya düzenindeki siyaset, medya, sanat ilişkilerini yer yer hiciv ile yer yer de bilim kurgu ögelerine başvurarak yorumlar. Dizinin yapımcısı Charlie Brooker yapım hakkında “her bölüm farklı oyuncu kadrosu, farklı mekan ve hatta farklı gerçeklik algısına sahip; fakat hepsi hem günümüzdeki yaşam tarzımız hem de hoyrat isek 10 dakika içerisinde yaşayabileceğimiz şeyler hakkında” demişti. 2011’den beri var, epik dizilerden…

BONUSLAR

Vikings diziyle ilgili analizler için buraya tıklayabilirsiniz. 

OA

Sarsıcı bir TV yapımı, bilim kurgu ve gizemle örülü… OA, Netflix’in ilgi gören serileri arasında, konusu Prairie Johnson adlı öldü denilen bir kadının tekrar ortaya çıkması, ancak bu kez gözlerinin görüyor (kördü) ve sırtında garip izlerle geri gelmesi gibi ilginç öğelerle dolu işleyişiyle dikkat çekiyor. Kimi bölümleri aşırı derecede yavaş ve sıkıcı olan OA, sürekli belirsizlik sarmalı nedeniyle izlenmeye değer.

Better Call Saul

Efsanevi Breaking Bad’in bitişi büyük sarsıntıları da beraberinde getirmişti. Bu yapımın çok sayıda farklı bakış açısına sahip oluşu, ilginç karakterleri söz konusuydu ve New Mexico çöllerindeki ilginç avukat Saul Goodman, kendi hikayesiyle bir diziye konu olacaktı. Better Call Saul, sonraki yıllarda Walter White’ın (Breaking Bad) avukatlığını üstlenecek kimsenin çıkış öyküsü. Sorunlar, geçim sıkıntıları ve varolma savaşı içindeki Saul, komedi unsurlarıyla çevrili, bir yandan da merak uyandırıcı serüvenin temeli. Eğlenceli ve akıcı olduğuna şüphe yok, ancak öncesinde Breaking Bad’i izleyip, sevmemiş birinin bu diziye başlaması o kadar da iyi bir fikir olmayacak.

A Young Doctor’s Notebook

Tanıdık iki yüzle farklı bir dizi serisi ile karşı karşıyasınız A Young Doctor’s Notebook’da. Küçük bir köy hastanesi, Rus Devrimi ve yaşanan ilginç olaylar… Tıbbi vakaların ele alınışıyla 10 sene öncesinin fenomen yapımı The House’u andırsa da gerek karakterlerin çok daha gerçekçi dille ele alınışı gerekse dram ve İngiliz karanlık komedyası izleri, bu seriyi ilginç hale getiren ana faktörler arasında. Değerlendirilebilir…

Okuma Tavsiyeleri:

Daredevil ve Jessica Jones’un yeni sezonları 2018’de gelebilir Narcos 2. Sezon Eleştirisi 3. Sezon Beklentileri Sinema izlemenin yeni hali: VR gözlükler

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0