Sony’nin Başı PS3 Slim’deki OtherOS Hamlesi Yüzünden Dertte

Sony’nin Başı PS3 Slim’deki OtherOS Hamlesi Yüzünden Dertte

PS3 Slim sahibiyseniz Sony tarafından küçük de olsa bir geri ödeme ile karşılaşmanız mümkün. İşte detaylar...

The Crown’un 2. Sezon Görüntüleri ve Tanıtım Videosu Paylaşıldı
MacBook Pro Alternatifi 5 Windows Dizüstü Bilgisayar
DiRT 4 Çıktı!
HD Kalitede En İyi Android Oyunları

Sony PlayStation 3’te yer alan OtherOS işletim sistemi ile birlikte kullanıcılara tahmin etmedikleri bir özelliğin de kapısını aralıyordu; korsan oyunların da konsolda çalıştırılabilmesi.

‘Kırdırma’ gibi adlandırmalarla ülkemizde satın alınan neredeyse her PS3’te, orijinal olmayan oyunlar oynandı, 20 tane oyunun 30-40 TL’ye yüklenmesi derken oyun severler adeta ‘yolunu bulmuştu.’

Pek tabi bu durum dünyanın birçok ülkesinde görüldü, Sony ise çareyi daha sonra çıkarttığı PlayStation Slim adlı modelin işletim sistemini değiştirmekte buldu. PS3-Slim-PS3

Seneler sonra mahkemeye taşınma aşamasındaki konu ise ‘yazılım özgürlüğünün ihlali’ gerekçesine dayanıyor ve Sony’nin de başı ağrıyacak gibi görünüyor. Milyonlarca dolarlık tazminat ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalabileceği kaydedilen Japon teknoloji şirketinin neler yapacağı da merak konusu durumunda.

Bu arada dünya genelinde 10 milyon adet PS3 Slim olduğu belirtiliyor. Şimdilik tasarı aşamasındaki konunun Temmuz ayında mahkemeye taşınması bekleniyor.

Gelişmeleri aktaracağız…

YORUM

Yorumlar 0