Blue Origin Başardı!

Blue Origin Başardı!

Uzaya fırlatılan roket Blue Origin, test amaçlı misyonunu başarıyla tamamladı. Böylelikle yakın gelecekte insanların uzaya çok daha düşük maliyetlerle...

Organik Elektronik Alanındaki Son Gelişmeler
E-ticaret Girişimini Düşük Sermaye ile Sürdürülebilir Kılmanın Yolları
Vestel Venus V3 5580 Fiyatı ve Performansı ile Dikkat Çekiyor
Bilgisayarı Her Yıl Servise Götürmek mi, Antivirüs Yazılımı mı?

Uzaya fırlatılan roket Blue Origin, test amaçlı misyonunu başarıyla tamamladı. Böylelikle yakın gelecekte insanların uzaya çok daha düşük maliyetlerle çıkması yolunda önemli bir aşama geride bırakılmış oldu. Konuya dair detaylar ve video, insanoğlu için başdöndürücü gelişmelerin habercisi adeta…

blue-origin

Öncelikle şu soruya yanıt verelim; Blue Origin nedir? ünlü girişimci ve dünyanın en zengin isimlerinden Jeff Bezos‘un projesi. Temelde uzaya doğru hareket eden bir roket, roketin başlığının uzayda ayrılması ve insanların 4 dakika kadar dünyayı uzaydan izleyebilmesi fikrine dayanıyor. İşin çarpıcı yanı ise bunun için kullanılan roket, yeryüzüne zarar görmeden inebiliyor. Yani adeta bir tür asansör vazifesi görüyor. Dolayısıyla uzaya seyahat için söz konusu harcama inanılmaz derecede azalıyor.

blue-origin

Uzaya çıkan kapsül içindeki insanlarla birlikte bir süre sonra gezegene doğru düşmeye başlıyor. Bu aşamada paraşütler devreye giriyor ve güvenli bir inişin sağlanması hedefleniyor. Elbette bunları okurken bile akıllara soru işaretlerinin geldiğini biliyoruz. ‘Ya paraşütler açılmazsa’ burada sanıyoruz ki en önemli soru. Çalışmaların merkezinde güvenlik var ve bu yönde sonraki aşamalarda verimliliğin kusursuz seviyeye çıkarılacağı belirtiliyor.

Öte yandan Jeff Bezos’u tebrik eden isimlerden biri, uzaya seyahat konusunda yatırımları olan bir diğer isim Elon Musk oldu. SpaceX projesi ile benzer bir çalışma içinde olan ünlü milyarder, Bezos’a Twitter üzerinden tebriklerini iletii.

Haberin devamında konuya ilişkin videoyu izlebilirsiniz. İyi seyirler.

YORUM

Yorumlar 0