Twitter ve YouTube Yasaklandı [Güncellendi]

Paylaş:

İnternet dünyası şokta! Sosyal medyanın iki dev platformu Twitter ve YouTube yasaklandı. İşte tüm detaylar ve yasaklama gerekçesi… Twitter ve YouTube,...

İnternet dünyası şokta! Sosyal medyanın iki dev platformu Twitter ve YouTube yasaklandı. İşte tüm detaylar ve yasaklama gerekçesi…

Twitter ve YouTube, son saatlerde ciddi oranda ‘yasaklanıyor mu’ soruları ile çalkalanıyordu, hatta uzun süre sayfaların açılmaması gibi durumlarla karşı kaşıya gelinmişti. Bugün itibarıyla Twitter’a ve YouTube’a girilemiyor. Elbette yasaklar doğal yollarla internet erişimini kullanan kimseler için. VPN uygulamaları üzerinden platformlara girişler devam ediyor.

Konu üzerine Hürriyet Dünyası’na açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı’ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. Peki yasaklama kararının gerekçesi ne?

YouTube_Offline_Turkey_YourStory Savcının rehin alınma karelerinin yayınlanması üzerine, yargıdan sosyal medyaya yönelik erişim engelleme kararı çıktığı öne sürülüyor. YouTube ve Twitter’a erişim sağlanamıyor. Hürriyet Dünyası’na açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı’ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti.

Teknoloji Turu olarak konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Avukat İlker Cebeci, tüm sosyal medya ağlarının yasaklanması yerine konuya ilişkin paylaşım adreslerinin kaldırılmasının çok daha doğru bir yöntem olacağını ve bu paylaşım sitelerini kullanan milyonlarca kullanıcının ifade özgürlüğünün engellenmemesi gerektiğini dile getirdi. Bu tür genel kapsamlı yasaklamaların ifade özgürlüğüne ağır bir darbe olduğuna işaret etti.

youtube-yasakGeriye sadece Facebook kaldı

ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgılere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyada YouTube ve Twitter’a bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor. Twitter YouTube erişim engeli ile kullanıcılarını üzdü, gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Yararlanılan kaynak: Hürriyet

Okuma Önerisi: Tıklayın, YouTube fenomenini yakından tanıyın.

YORUM

Yorumlar 0